Stosunki Indii i Myanmy zmieniją się od kilku lat i zmierzają do coraz ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Kulminacyjnym  wydarzeniem w historii zbrojeniowego przemysłu indyjskiego i sił morskich Myanmy było zawarcie w marcu 2017 roku umowy na dostawę lekkich torped ZOP o wartości 37,9 mln USD.

Lekkie torpedy ZOP typu Shyena są rezultatem prac rozpoczętych w 1990 roku, przez Naval Science and Technology Laboratory będące częścią Defence Research and Development Organization (DRDO) czyli instytucji odpowiedzialnej za rozwój przemysłu obronnego Indii. Podstawą do rozpoczęcia rozwoju nowej broni był projekt włoskiej torpedy typu WASS A244. Prace konstrukcyjne trwały do 1998 roku, a kolejne 7 lat zajęły testy i dopracowanie konstrukcji. Szczególny nacisk położono na zastosowanie indyjskich podzespołów w konstrukcji torpedy. Z czasem osiągnięto poziom 95% takich komponentów co należy uznać za wynik bardzo dobry. Producentem torped jest państwowy Bharat Dynamics Limited (BDL) podczas gdy prywatna Larsen&Toubro odpowiada za ich integrację z wyrzutniami torped.  Od 2012 roku rozpoczęto produkcję seryjną Shyena, realizując zamówienie własnej floty na 25 sztuk tej broni. Wysoce prawdopodobne jest to, że kolejne zamówienia ze strony floty indyjskiej były kontynuowane, nie jest jednak znany ich harmonogram i zamawiane ilości. Pewne jest, że zmówienie ich przez Myanmę było pierwszym kontraktem eksportowym. Flota Myanmy zamierza wykorzystywać je na dwóch fregatach typu Kyan Sittha. Odnotowując niewątpliwy sukces w niszowej lecz prestiżowej dziedzinie produkcji uzbrojenia warto dodać że Indie oferują ostatni swój drugi produkt tego rodzaju Wietnamowi. Przedmiotem akwizycji jest dużo nowsza ciężka torpeda uniwersalna Varunastra, mogąca być uzbrojeniem wietnamskich OOP typu 636.3.

Torpedy Shyena posiadają kaliber 324 mm, długość 2,75 m., masę 220 kg, masę głowicy bojowej 50 kg, zasięg 7 km, prędkość maksymalną 33 węzły i maksymalną głębokość operacyjną 540 m., napęd elektryczny  i pasywno-aktywny hydroakustyczny układ samonaprowadzania.

Podpis: tw