28 czerwca w północno – zachodniej części Morza Czarnego, a także w regionach Nikołajewa, Chersonia i Odessy na Ukrainie rozpoczęły się ćwiczenia Sea Breeze 2021. To największe tego typu ćwiczenia pod względem liczby uczestniczących krajów.

W ćwiczeniach Sea Breeze 2021 biorą udział żołnierze z 32 krajów, ok. 5 000 myśliwców i 32 okręty, 40 samolotów oraz ponad 100 pojazdów i opancerzonych wozów bojowych. W całej ich historii są to największe ćwiczenia pod względem liczebności uczestników.

Manewry Sea Breeze organizowane są od 1997 roku. Są one zgodnie z memorandum o porozumieniu i współpracy obronnej między ministerstwem obrony Ukrainy a Stanami Zjednoczonymi.

Ćwiczenia odbywają się w dwóch etapach. Pierwszy opracowuje rozmieszczenie stanowisk dowodzenia i kontroli, planowanie operacji, formowanie pododdziałów okrętów wojennych i przerzuty lotnictwa na lotniska rozproszenia.

Drugi etap obejmie walkę ogniową wrogich okrętów nawodnych i podwodnych, a także organizację obrony przeciwlotniczej oraz obrony przeciw okrętom podwodnym.

Planowane jest desantowanie na ukraińskim terytorium sił szturmowych – wspólnych działań specjalnych    sił operacji USA z siłami lądowymi sił zbrojnych Ukrainy. Ten etap ćwiczeń zaplanowany na poligonach w obwodzie chersońskim i mikołajowskim.

Zasadniczo terytorium ćwiczeń to Morze Czarne i poligony na południu Ukrainy. Pod względem liczebności zaangażowanych sił i środków, ćwiczenia te mają mieć wyłącznie wymiar taktyczny.

Zdaniem ekspertów, nie należy lekceważyć tych manewrów. Mimo, iż większość ćwiczeń ma charakter czysto taktyczny oraz angażuje niewielkie kontyngenty wojskowe pod względem liczebności i siły bojowej, należy na nie patrzeć wyłącznie z punktu widzenia ruchu Ukrainy w kierunku członkostwa NATO. Zatem Sea Breeze 2021 należy postrzegać jako kolejny krok w kierunku przygotowań Ukrainy do wejścia do NATO.

Kijów wykonał już wiele, by zbliżyć kraj do spełnienia natowskich wymogów. Ukraina zmieniła swoją doktrynę wojskową, przeformatowała większość przepisów bojowych, ogólne przepisy wojskowe, system dowodzenia i kontroli bojowej, stopnie wojskowe (od starszych oficerów do młodszych dowódców), a także szereg innych przepisów.

Wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego radykalnie zmieniłoby sytuację wojskowo-polityczną Rosji na strategicznym kierunku południowo-zachodnim.

Autor: Bartłomiej Cięszczyk

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/