Admirał Gorszkow / Portal Stoczniowy

Pierwsza rosyjska fregata projektu 22350 odbyła rejs treningowy na Morze Barentsa. Rosyjski resort obrony przekazał agencji prasowej TASS, ćwiczenia obejmowały także użycie systemu rakietowego Poliment-Redut do zwalczania celów powietrznych i nawodnych.

Według agencji TASS ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Cytowany przez informacja rosyjskiego ministerstw obrony mówi, że pomyślna próba systemu rakietowego Poliment-Redut potwierdza pełną gotowość operacyjną prototypowej fregaty rakietowej projektu 22350.

Na Portalu Stoczniowym pisaliśmy już, że pierwsze fregata tego typu o nazwie Admirał Gorszkow weszła do służby w rosyjskiej marynarce wojennej 28 lipca 2018 roku i została włączona w skład Floty Północnej. Budowa okrętu w Stoczni Północnej w Sankt Petersburgu ruszyła 12 lat wcześniej – w 2006 roku. Do tej pory rosyjski resort obrony w przemyśle stoczniowym zamówił sześć okrętów tego typu, a trzy kolejne są już budowane w Stoczni Północnej. Drugi okręt tej klasy ma wejść do służby w marynarce w przyszłym roku.

Zobacz też: Trident Juncture 2018: załoga fregaty ORP Gen. K. Pułaski ćwiczy u boku sojuszników. 

W drugiej połowie września fregata rakietowa Admirał Gorszkow wypłynęła z bazy Floty Połnocnej w Siewieromorski i skierowała się na Morze Barentsa, gdzie załoga okrętu miała odbyć trening bojowy. Służby prasowe Floty Północnej podały wówczas, że w ćwiczeniu miały wziąć udział także statki powietrzne. Trening miał obejmować użycie środków walki radioelektronicznej, a także elementy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz obrony przez atakiem okrętu podwodnego.

Rosyjski resort obrony przekazał, że okręt trzykrotnie wykonał atak na cele powietrzne poruszające się na różnych wysokościach, a także wykonał uderzenie na cel morski imitujący okręt nawodny. Podczas treningu załoga okrętu wykonała także ćwiczebny atak z wykorzystaniem pocisków manewrujących systemu Kalibr.

Zobacz też:  Jądrowe cmentarzysko: radzieckie odpady radioaktywne na Nowej Ziemi wciąż straszą.

Agencja TASS przekazała w depeszy, że okręt Admirał Gorszkow został włączony do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w lipcu 2018 roku, a nie w listopadzie rok wcześniej z powodu niegotowości systemu rakietowego Poliment-Redut.

Podobne perypetie przechodzi obecnie pierwszy seryjny okręt projektu 22350 Admirał Kasatanow. Termin jego włączenia do służby zależy od gotowości systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Cytowany przez TASS zastępca rosyjskiego ministra obrony Jurij Borisow powiedział, że wszystkie systemy okrętowe zostały już przyjęte i marynarka nie ma żadnych zastrzeżeń do Stoczni Północnej.

Zobacz też: Nowy tankowiec Sovcomflotu pomyślnie zakończył pierwszy rejs do Rotterdamu.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Poliment-Redut 3K96-2 wykorzystuje cztery rodzaje pocisków rakietowych: bliskiego zasięgu (9M100E), średniego zasięgu (9M96E) oraz dalekiego zasięgu (9M96E2 i 9M96E2-1). Te ostatnie mogą niszczyć obiekty oddalone o 120 km od okrętu.

Fregata rakietowa Admirał Gorszkow jest pierwszym okrętem w rosyjskiej flocie, który przenosi wszystkie elementy systemu Poliment-Redut, m.in. cztery ośmiokomorowe wyrzutnie pionowego startu. Oprócz tego na fregacie znajduję się dwie ośmiokomorowe wyrzutnie pionowego startu dla rakiet manewrujących P-800 Oniks lub Kalibr.

Podpis: am

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.