W poniedziałek, 1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście odbyły się uroczystości w asyście honorowej Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci marynarze złożyli kwiaty oraz wystawili posterunki honorowe.

Kwiaty na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, złożyła Małgorzata Zwiercan, sekretarz Prezesa Rady Ministrów. Bohaterom pokłonił się również Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Uroczystości rocznicowe w asyście honorowej odbyły się również w garnizonie Gdynia. Marynarze złożyli wiązanki kwiatów w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu oraz pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 roku parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
W tym dniu składamy hołd bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polakom reżimowi komunistycznemu.

5
3
12
13
4
18
7
9
5 3 12 13 4 18 7 9

Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki/Marcin Mielewski, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak

Źródło: 3.Flotylla Okrętów