Fot. Hiszpańska frgata typu F-100

Navantia przeszła do kolejnego etapu dotyczącego wyboru Systemu Zarządzania Walką (CMS), dla przyszłych okrętów klasy fregata dla Marynarki Wojennej RP.

Navantia znalazła się na krótkiej liście potencjalnych partnerów konsorcjum PGZ-MIECZNIK w zakresie opracowania Systemu Zarządzania Walką dla przyszłych fregat „Miecznik”. Navantia przedstawiła propozycję dotyczącą Systemu Zarządzania Walką CATIZ (CMS) opracowanym przez Navantia Sistemas.

Na tym etapie Navantia Sistemas opracuje propozycję CMS integrującego sensory i systemy uzbrojenia, który ma sprostać wymaganiom Inspektoratu Uzbrojenia. Decyzja o wyborze wykonawcy spodziewana jest w 2022 roku.

Program Miecznik, zainicjowany przez polski rząd, przewiduje budowę trzech wielozadoniowych okrętów klasy fregata w polskiej stoczni PGZ SW w Gdyni w ramach przewidywanego transferu z międzynarodową firmą. Propozycja Navantii oparta na wielozadaniowej fregacie F-100 została wybrana do dalszego udziału w programie Miecznik na budowę trzech fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej.

Navantia zaprezentowała swoje produkty i usługi oraz doświadczenie w integracji systemów i transferze technologii uczestnicząc po raz pierwszy w targach obronnych MSPO w Kielcach we wrześniu tego roku.

Budowa fregat zgodnie z przyjętym programem “Miecznik” jest częścią ambitnego planu polskiego rządu, który zakłada modernizację marynarki wojennej poprzez zainwestowanie 8 mld zł do 2035 roku.

Źródło: Navantia