Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego (BPA). Tematem rozmowy był m.in. gazociąg Nord Stream 2.

“Rozmowa telefoniczna dotyczyła realizacji porozumień mińskich o pokojowym rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy” – informuje BPA.

Biuro dodało, że “tematem dyskusji między kanclerz a prezydentem Rosji były również kwestie energetyczne, takie jak tranzyt gazu przez Ukrainę oraz gazociąg Nord Stream 2”. BPA dodaje, że “poruszono również kwestie dwustronne”.

Niemieckie media poinformowały w środę wieczorem, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie, które pozwala na dokończenie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 bez nakładania nowych sankcji ze strony USA. Amerykańska podsekretarz stanu Victoria Nuland poinformowała o tym środę w Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA.

“Porozumienie polega m.in. na przedłużeniu o 10 lat transportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę równolegle z gazociągiem bałtyckim. Obecne umowy wygasają w 2024 roku” – pisze tygodnik “Der Spiegel” na swojej stronie internetowej.

Autor: Berenika Lemańczyk