W poniedziałek Niemcy wysłały okręt wojenny na Morze Południowochińskie po raz pierwszy od prawie dwóch dekad. Okręt dołączy do innych zachodnich państw, pokazując swoją obecność wojskową w obliczu rosnących roszczeń terytorialnych Chin.

Chiny roszczą sobie prawa do znacznych obszarów Morza Południowochińskiego, tworząc posterunki wojskowe na sztucznych wyspach, wokół których znajdują się złoża gazu ziemnego i bogate łowiska morskie.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, w ramach demonstracji siły wobec chińskich roszczeń terytorialnych, regularnie przeprowadza operacje “wolności żeglugi”, podczas których jej okręty przepływają w pobliżu niektórych spornych wysp. Chiny z kolei sprzeciwiają się amerykańskim misjom, twierdząc, że nie przyczyniają się one do promowania pokoju i stabilności w regionie.

Waszyngton uznaje powstrzymywanie Chińskich roszczeń za kluczowy element polityki bezpieczeństwa narodowego i stara się zmobilizować partnerów przeciwko coraz bardziej agresywnej polityce międzynarodowej i gospodarczej Pekinu.

Urzędnicy w Berlinie poinformowali, że niemiecka marynarka wojenna będzie trzymać się wspólnych szlaków handlowych. Fregata będzie operować na szlakach żeglugowych jednak nie będzie przepływać przez Cieśninę Tajwańską, co jest kolejnym regularnym działaniem USA potępianym przez Pekin.

Berlin chce pokazać, że poprzez obecność marynarki wojennej Niemiec na wodach Morza Południowochińskiego, nie akceptuje roszczeń terytorialnych Chin.

Niemcy balansują na krawędzi między bezpieczeństwem a interesami gospodarczymi, ponieważ Chiny stały się najważniejszym partnerem handlowym Berlina. Niemiecki eksport do Chin pomógł złagodzić wpływ pandemii COVID-19 na największą gospodarkę Europy.

W poniedziałek niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer udała się do portu w Wilhelmshaven, aby pożegnać fregatę “Bayern” która wyszła w siedmiomiesięczny rejs, który zaprowadzi ją do Australii, Japonii, Korei Południowej i Wietnamu.

Fregata wejdzie na Morze Południowochińskie w połowie grudnia, co uczyni ją pierwszym niemieckim okrętem wojennym, który przepłynie przez ten region od 2002 roku.

“Chcemy, aby istniejące prawo było respektowane, szlaki morskie były dostępne dla żeglugi międzynarodowej i handlu” – powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Aby przeciwdziałać wpływom Chin, kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Japonia, Australia i Nowa Zelandia, również zwiększają swoją aktywność na Pacyfiku.

Autor: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/