Skeldar / Portal Stoczniowy

Bezzałogowce ma dostarczyć kontrolowana przez koncern Saab szwajcarsko-szwedzka firma UMS Skeldar. Chodzi o bezzałogowe statki latające pionowego startu i lądowania UAV V-200.

Według niemieckich mediów, umowa w tej sprawie została podpisana 3 sierpnia. Zamawiającym jest niemiecka agencja ds. zamówień publicznych BAAINBw.

System zawierający dwa bezzałogowe wiropłaty V-200 ma zostać dostarczony niemieckie marynarce wojennej w grudniu przyszłego roku. Z informacji podawanych przez zagraniczne media wynika, że drony trafią na wyposażenie jednej z korwet rakietowych typu Brunszwik (K-130).

Media zaznaczają, że umowa nie ma charakteru ostatecznego i nie stanowi wyrazu finalnej decyzji niemieckiej marynarki o wyborze V-200.

Zobacz też: TKMS wraca do gry o miliardowe zamówienie na nowe fregaty.

Na początku 2018 roku niemiecka marynarka wojenna zamówiła trzy bezzałogowe samoloty Puma. Ich producentem jest amerykańska firma AeroVironment.

Bezzałogowy Skeldar V-200 ma 4 m długości, 1,2 m szerokości i 1,3 m szerokości. Jego maksymalna masa startowa wynosi 235 kg. Statek może przenosić ładunki o masie do 40 kg i latać na wysokości 2,4 tys. m. V-200 osiąga prędkość do 150 km/h i może realizować operacje w promieniu do 100 km od punktu startowego. Akumulatory, w które wyposażony jest bezzałogowiec, umożliwiają ciągłą pracę przez sześć godziny.

Podpis: am

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.