Jeden z najbardziej oczekiwanych i innowacyjnych statków wycieczkowych w środę został dostarczony do klienta. Francuska stocznia Chantiers de l’Atlantique w Saint-Nazaire (dawniej funkcjonująca pod nazwą STX France) oficjalnie przekazała rewolucyjną jednostkę armatorowi – Celebrity Cruises z grupy Royal Carribean Cruises.

Celebrity Edge to potężna, niezwykle luksusowa i nowoczesna jednostka. Statek mierzy 306 metrów długości i 29 metrów szerokości. Tonaż – 129,5 tys. ton. Statek będzie zabierał prawie trzy tysiące gości, do dyspozycji których na jednostce zabudowano ok. 1 400 kabin oraz 176 apartamentów na 14 pokładach. Armator podawał wcześniej, że 81 proc. kabin i apartamentów posiada prywatne balkony, a 10 proc. – panoramiczne okna. Załoga oraz personel zatrudniony na statku liczyć będą ok. 1 300 osób.

Budowa superluksusowego statku wycieczkowego rozpoczęła się 21 listopada 2016 roku. Produkcja jednostki zajęła więc francuskiej stoczni niecałe dwa lata, co należy uznać za duży sukces. W budowie jest już drugi statek tej klasy, który otrzyma nazwę Celebrity Apex i wejdzie do eksploatacji w 2020 roku. Linia wycieczkowa Celebrity Cruises chce pozyskać jeszcze dodatkowe dwa takie statki: mają one zacząć pływać w 2021 i 2022 roku.

Zobacz też: Virgin Voyages zamawia czwarty statek wycieczkowy za 700 mln euro.

Koszt budowy jednego statku? Nie został on oficjalnie ujawniony, ale z przecieków wiadomo, że oscyluje on blisko kwoty 900 mln dolarów.

Linia wycieczkowa Celebrity Cruises podała, że statek został od początku do końca zaprojektowany w technologii 3D. Na statku znajduje się m.in. 29 lokali gastronomicznych, kluby fitness, salony SPA, sklepy z produktami najlepszych światowych marek oraz wiele specjalnych atrakcji rozrywkowych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o statkach wycieczkowych klasy Edge.

Nowy statek Celebrity Edge już wkrótce wejdzie do regularnej eksploatacji. 6 listopada wypłynie w transatlantycki rejs do swojego macierzystego portu. Będzie nim Port Everglades w mieście Fort Lauderdale na Florydzie. 9 grudnia wycieczkowiec rozpocznie pierwszy dłuższy rejs z pasażerami na pokładzie. Podczas pierwszego sezonu będzie on obsługiwał tygodniowe rejsy po wschodnich oraz zachodnich Karaibach. Bilet na trasę pierwszą można kupić za 888 euro, a na drugą za 935 euro.

Zobacz też: Gazprom: do zbudowania zostało tylko 5 proc. morskiej części Turk Stream.

Wcześniej jednak statek odbędzie dwa krótsze rejsy. 1 grudnia z Fort Lauderdale Celebrity Edge popłynie na wyspę Nassau na Bahamach (617 euro). Na Florydę wróci 4 grudnia, a dwa dni później rozpocznie rejs tą samą trasą (656 euro). Bilety można rezerwować m.in. bezpośrednio na stronie internetowej linii Celebrity Cruises.

Z kolei w sezonie 2019 Celebrity Edge będzie obsługiwał siedmiodniowe wycieczki po Morzu Śródziemnym.

Źródło: www.ostatkach.pl

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.