Fot. YouTube

Marszałek Szaposznikow, zmodernizowana fregata rosyjskiej marynarki wojennej projektu 1155M, próbowała wystrzelić testową wersję pocisku manewrującego Kalibr, jednak niemal natychmiast po starcie pocisk wszedł w niekontrolowany lot i rozbił się w pobliżu okrętu.

W wyniku tego incydentu sam okręt i jego załoga nie odnieśli żadnych obrażeń.

Fregata “Marszałek Szaposznikow” przeszła remont i modernizację w Centrum Remontu Okrętów Dalzavod we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Podczas modernizacji okręt do zwalczania okrętów podwodnych projektu 1155 Marszałek Szaposznikow został przekształcony w wielozadaniową fregatę zdolną do zwalczania celów naziemnych, morskich i podwodnych.

Rosyjskie media podały, że fregata otrzymała najnowsze systemy rakietowe Kalibr-NK i Uran oraz najbardziej zaawansowane uzbrojenie artyleryjskie. Jej siła ognia wzrosła kilkukrotnie w porównaniu z pierwotnym przeznaczeniem. Obecnie na okręcie znajdują się dwie uniwersalne wyrzutnie okrętowe dla 16 pocisków rakietowych Kalibr-NK i Oniks, a docelowo także dla pocisku hipersonicznego Tsirkon.

Rosyjskie ministerstwo nie komentuje zdarzenia. Według rosyjskich analityków, ewentualne uderzenie pocisku w okręt mogłoby przynieść opłakane skutki.

Podpis: MD