Wybór wyrobów Hensoldt’a kontynuacją wcześniejszej współpracy, po tym jak firmę tę wybrano na dostawcę stacji radiolokacyjnych TRS-3D i systemów IFF („swój-obcy”) typu MSSR 2000 I, dla 3 budowanych patrolowców arktycznych.

W ramach pierwszego z kontraktów, zawartego w styczniu br. Hensoldt dostarczy zestawy stacji radiolokacyjnych (TRS-3D i MSSR 2000 I) dla trzech nowych okrętów budowanych w ramach programu P6615 (Arctic Coast Guard Vessel). Kontrakt ten ma wartość 20 mln EUR i zawiera opcję na dostawę kolejnego zestawu dla dużego patrolowca NoCGV Svalbard. Zrealizowanie opcji kontraktowej podnosi wartość zamówienia do 27  mln  EUR.

Pierwszym wyekwipowanym w nowe systemy będzie wspomniany Svalbard, który otrzyma nowy sprzęt w 2021 roku. Kolejne zostaną dostarczone wraz z budową nowych patrolowców w latach 2022, -23, -24. Okręty są budowane na mocy kontraktu z czerwca 2018 roku, zawartego ze stocznią Vard Langsten. Będą one kosztować norweskiego podatnika 5 mld NOK tj ok. 617 mln USD. Za tą kwotę Coast Guard otrzyma jednostki o wyporności pełnej 9800 ton, zdolne do działania w rejonach arktycznych, wykorzystania 2 śmigłowców NH-90 lub jednego AW101, wykonywania operacji holowniczych, wsparcia logistycznego okrętów marynarki wojennej oraz zwalczania zanieczyszczeń ropopochodnych. W celu obniżenia kosztów ich kadłuby powstaną w Rumunii w stoczni Vard Tulcea. Nowe okręty zstąpią w służbie patrolowce typu Nordkapp.

Radar TRS-3D jest trójwspółrzedną stacją, przeznaczoną do obserwacji przestrzeni powietrznej i powierzchni morza. Jego elementem jest stacja MSSR 2000 I, przeznaczona do automatycznej identyfikacji jednostek i zdolna do pracy w najnowszym standardzie Mode S/Mode 5 Level ½.

Podpis TW