Spółka joint venture zawiązana przez rosyjski koncern energetyczny Novatek i belgijską spółkę Fluxys podpisała z niemieckim portem w Rostocku nad Morzem Bałtyckim umowę dotyczącą dzierżawy gruntu. Firmy zamierzają tam zbudować średniej wielkości przeładunkowy terminal LNG.

Zawiązana przez Novatek i Fluxys spółka joint venture będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu i zabezpieczenie finansowania na budowę terminala. Rosyjsko-belgijsko spółka będzie właścicielem i operatorem terminala, który powstanie w niemieckim porcie w Rostocku nad Morzem Bałtyckim. Rosyjska spółka podała, że terminal będzie w stanie przyjąć 300 tys. ton. skroplonego gazu ziemnego rocznie. Do klientów z rynku niemieckiego gaz ma następnie trafiać za pośrednictwem autocystern.

Zobacz też: Rosyjskie stocznie czekają na budowę niszczycieli nowej generacji.

LNG do Rostocku będzie transportowany z terminala eksportowego Wysock LNG, który właśnie jest budowany niedaleko miejscowości Wysock ok. 150 kilometrów na północny-wschód od Sankt Petersburga. Właścicielem terminala jest CryoGAS-Vysotsk, spółka joint-venture zawiązana przez Novatek (51 proc. udziałów) oraz Gazprombank (49 proc.).

Według zapowiedzi, terminal LNG, który powstanie w porcie w Rostocku, będzie także miał zdolność bunkrowania statków LNG.

Cytowany w komunikacie prezes koncernu Novatek Leonid Mikhelson powiedział, że jedną ze strategicznych inicjatyw spółki w zakresie LNG jest rozwijanie małych i średnich projektów, ukierunkowanych na niszowe rynki i segmenty klientów. Szef Novatek liczy, że dzięki temu firma zbuduje kanały marketingowe na różnych rynkowach. Leonind Mikhelson podkreśla, że dzięki wyposażeniu nowego terminala w zdolność bunkrowania statków LNG nowy obiekt przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin generowanych przez silniki zasilane paliwem konwencjonalnym.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja na pełnym morzu. Innowacje Stena Line.

Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, do budowy terminala LNG w pobliżu portu Ust-Ługa nad Morzem Bałtyckim przymierza się także rosyjski gigant energetyczny Gazprom. Ma to być obiekt o mocy eksportowej na poziomie 25 mld m sześc. gazu rocznie. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule: Gazprom będzie produkował LNG nad Bałtykiem. Pomoże mu Shell.

Podpis: am

LNG – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.