Novatek LNG / Portal Stoczniowy

Rosyjski koncern energetyczny poinformował, że w trzecim kwartale bieżącego roku odnotował znaczący wzrost zysku w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Spółka kontynuuje budowę trzeciej instalacji do skraplania gazu ziemnego w terminalu Jamał LNG w Arktyce.

W trzecim kwartale rosyjska firma odnotowała zysk w wysokości 45,9 mld rubli (blisko 700 mln dolarów). Dla porównania: w analogicznym okresie w 2017 roku spółka zarobiła 37,7 mld rubli.

Z kolei całkowite przychody koncernu Novatek w trzecim kwartale wyniosły 219,4 mld rubli. Oznacza to bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego. W tym samym okresie w 2017 roku spółka odnotowała przychody na poziomie 130,7 mld rubli.

Zobacz też: Gazprom: do zbudowania zostało tylko 5 proc. morskiej części Turk Stream.

Koncern podkreśla, że wzrost zysku i przychodów wynika przede wszystkim z uruchomienia instalacji do skraplania gazu ziemnego w terminalu Jamał LNG. Obecnie funkcjonują tam dwie takie instalacje: pierwsza ruszyła w pod koniec 2017 roku, a druga w lipcu 2018 roku. W komunikacie Novatek zapowiedział, że „spodziewa się”, iż trzecia instalacja zostanie uruchomiona do końca tego roku. Będzie ona miała taką samą moc produkcyjną jak dwie pierwsze – 5,5 mln ton LNG rocznie. Koncern poinformował również, że prowadzone są prace związane z przygotowaniem projektu czwartej instalacji.

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego pochodzącego z terminala Jamał LNG został dostarczony do klienta w czerwcu tego roku. Gazowiec-lodołamacz Arc7 Fedor Litke dowiózł wówczas 170 tys. m sześc. LNG do hiszpańskiego portu w Mugardos. Novatek ma podpisaną 24-letnią umowę ze stroną hiszpańską, w ramach której będzie dostarczał na Półwysep Iberyjski 2,5 mln ton. skroplonego gazu rocznie. Odpowiada to 3 mld m sześc. gazu ziemnego.

Zobacz też: Francuska firma dostała 2,5 miliona euro z programu Horyzont 2020 na projekt offshore.

Z kolei w lipcu pierwszy transport LNG z Jamał LNG dotarł do Chin. Dwa gazowce Arc7 Vladimir Rusanov oraz Eduard Toll pokonały Północną Drogę Morską i dotarły do chińskiego portu Jiangsy Rudong. Każdy ze statków dowiózł do Chin 170 tys. m sześc. LNG.

Ponadto we wrześniu, o czym pisaliśmy już na Portalu Stoczniowym, Novatek dostarczył pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego do Brazylii.

Podpis: am

Energetyka morska – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.