Fot. nowasol.pl

Miasto Nowa Sól wykupiło od kilku innych lubuskich gmin udziały w rzecznym statku wycieczkowym “Laguna” i stało się jego właścicielem. Podpisano też list intencyjny dot. rozwijania turystyki wodnej z wykorzystaniem tej jednostki – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Do podpisania umowy wykupu udziałów i listu intencyjnego doszło w środę (10 marca br.) na pokładzie “Laguny” w nowosolskim porcie rzecznym na Odrze.

Właścicielami statku obok Nowej Soli były gminy: Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Sulechów, Bytom Odrzański oraz Krosno Odrzańskie. Księgowa wartość “Laguny” to 2 mln 125 tys. zł. Nowa Sól miała 36,8 proc. udziałów, teraz ma 100 proc.

“Drugim ważnym elementem spotkania było podpisanie przez prezydentów Nowej Soli, Zielonej Góry i Głogowa oraz burmistrza Sulechowa listu intencyjnego dotyczącego dalszego rozwijania turystyki na Odrze w oparciu o statek turystyczny Laguna” – powiedziała Batko.

Operatorem bliźniaczych statków “Laguna” i “Zefir” było samorządowe Stowarzyszenie Odra dla Turystów, którego działalność została zawieszona. Wynika to z zakończenia okresu trwania unijnego projektu związanego z budową i eksploatacją obu statków oraz budową trzech portów rzecznych. Nowa Sól była także liderem projektu budowy 10 przystani rzecznych w miejscowościach nadodrzańskich.

“O dalszy rozwój turystyki odrzańskiej dbać będzie teraz nowy właściciel +Laguny+ – Nowa Sól wraz z partnerami, tj. Zieloną Górą, Głogowem i Sulechowem” – wyjaśniła rzeczniczka.

W liście intencyjnym włodarze tych czterech gmin zapisali m.in. chęć tworzenia warunków do rozwoju turystyki wodnej na rzece Odrze ze szczególnym uwzględnieniem i w oparciu o statek wycieczkowy “Laguna”. Drugi ze statków wycieczkowych – “Zefir” zostanie wystawiony na sprzedaż.

W Nowej Soli rozpoczyna także działalność Centrum Informacji Turystycznej, działające w strukturach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego siedziba mieści się przy ul. Korzeniowskiego tuż przy porcie rzecznym.

Źródło: PAP