Foto. Siemens Gamesa

Elektrownia wiatrowa Hollandse Kust Zuid 1 i 2 Vattenfall zostanie wyposażona w nowe tunrbiny Siemens Gamesa o mocy 11 MW

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) i Vattenfall zwiększają dostawy turbin Hollandse Kust Zuid, aby objąć całą strefę farm wiatrowych Hollandse Kust Zuid. Vattenfall będzie działał jako klient pionierski dla najpotężniejszej morskiej turbiny wiatrowej Siemens Gamesa.

Na konferencji i wystawie WindEurope Offshore 2019 w Kopenhadze Vattenfall i Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) ogłosiły, że zgodziły się rozszerzyć dostawy turbin Hollandse Kust Zuid (HKZ) , z zastrzeżeniem pewnych warunków, w tym ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Vattenfall teraz obejmuje również HKZ 1 i 2 oprócz HKZ 3 i 4.

Planuje się, że strefa farmy wiatrowej HKZ zostanie wyposażona w około 140 jednostek zmodernizowanej wersji morskiej turbiny wiatrowej Direct Drive, która ma teraz zdolność do osiągnięcia mocy 11 MW.

To zwiększenie wydajności, dostępne w określonych warunkach na miejscu, oznacza, że ​​do wytworzenia tej samej ilości energii potrzeba mniej turbin. Ograniczy to koszty instalacji, eksploatacji i konserwacji, a tym samym przyczyni się do dalszej redukcji ujednoliconego kosztu energii dla morskiego wiatru. Ponadto znacznie zmniejsza wpływ instalacji i eksploatacji farmy wiatrowej na środowisko.

– „Nasza solidna współpraca z Vattenfall staje się jeszcze silniejsza dzięki temu warunkowemu porządkowi. Najnowsza wersja naszej największej morskiej maszyny z bezpośrednim napędem ustanawia teraz punkt odniesienia dla turbin w nieodpłatnych projektach morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyło nas Vattenfall w zapewnianiu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności, które tak cenią. Dostarczanie czystej energii dla pokoleń przy niskim koszcie energii jest wspólnym celem, do którego osiągnięcia dążymy wspólnie ”, mówi Andreas Nauen, CEO Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

„Wdrażając jedną z największych i najbardziej wydajnych turbin dla pierwszej do tej pory wolnej od dotacji morskiej farmy wiatrowej Vattenfall podkreśla swoją pozycję lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej. Jest to ważny krok dla Vattenfall w realizacji misji polegającej na umożliwieniu życia bez skamielin w ciągu jednego pokolenia. Korzystając z najnowszego wariantu turbiny, podkreśla naszą silną i długoletnią współpracę z Siemens Gamesa. Ten kamień milowy jest wynikiem intensywnego, otwartego procesu przetargowego, który doprowadził do wyboru Siemens Gamesa po tym, jak wzięli udział w najbardziej konkurencyjnej ofercie ”, mówi Gunnar Groebler, starszy wiceprezes i dyrektor działu Business Area Wind w Vattenfall.

W lipcu 2019 r.Vattenfall wygrał przetarg na budowę Hollandse Kust Zuid 3 i 4. W marcu 2018 r. Vattenfall otrzymał już pozwolenie na budowę Hollandse Kust Zuid 1 i 2. Oba przetargi wygrał Vattenfall z zerową ofertą dotacji. Po pełnym uruchomieniu Hollandse Kust Zuid będzie wytwarzać energię wystarczającą do zaopatrzenia w energię elektryczną nawet trzech milionów gospodarstw domowych. Rozwój farmy wiatrowej podlega pewnym warunkom, w tym ostatecznej decyzji inwestycyjnej Vattenfall.

Źródło: Siemens Gamesa