Fot. Wizualizacja chińskiego lotniskowca type-003

Chińska marynarka wojenna dynamicznie modernizuje swój potencjał. Najważniejszym jego elementem są lotniskowce.

Nowy lotniskowiec budowany w Szanghaju jest znacznie większy od dwóch obecnie służących w Chińskiej Marynarce Wojennej (PLAN – People’s liberation Army Navy). W połączeniu z przewidywaną konfiguracją CATOBAR, w której odrzutowce są startują za pomocą katapulty i lądują z użyciem aero finiszerów, powinien on być w stanie przenosić także cięższe samoloty.

Typ-003 jest pod względem wielkości zbliżony do superlotniskowców US Navy.

Pokład lotniczy będzie znacznie większy, ale pomiary będziemy mogli uzyskać dopiero po zakończeniu budowy jednostki. Jednak na podstawie wymiarów dolnej części kadłuba możemy stwierdzić, że nowy lotniskowiec jest pod względem gabarytów zbliżony do amerykańskich okrętów.

Szacuje się, że długość lotniskowca będzie wynosiła około 300 metrów. Jest to nieco mniej niż 317 metrów typu Ford, ale więcej niż w przypadku poprzednich chińskich lotniskowców które mają około 270 metrów długości (Typ-001 Liaoning i Typ-002 Shandong).

Start z katapulty będzie krokiem milowym w możliwościach w stosunku do istniejących chińskich lotniskowców. Wykorzystują one układ STOBAR ze rampą startową. Wydaje się, że bez zamontowanej katapulty dwa wcześniejsze lotniskowce nie będą w stanie obsługiwać nowego samolotu KJ-600. Ten pokładowy samolot wczesnego ostrzegania i kontroli (AEW&C) jest chińskim analogiem do E-2D Advanced Hawkeye. Pozwala on znacznie zwiększyć świadomość sytuacyjną lotniskowcowej grupy bojowej. Dzięki temu samolotowi Typ-003 sprawi, że PLAN stanie się jedną z zaledwie trzech marynarek wojennych posiadających pokładowe samoloty wczesnego ostrzegania.

Jedną z istotnych różnic w porównaniu do typu Ford jest to, że Typ-003 nie będzie miał napędu jądrowego. Powinien on jednak posiadać bardziej nowoczesny system napędowy niż radzieckie turbiny parowe na Liaoningu i Shandongu. Nie wiadomo jednak, czy będzie on wykorzystywał siłownię zintegrowaną (turbo generatory, lub diesel-generatory, współpracujące z elektrycznymi silnikami napędowymi). Brak napędu jądrowego na lotniskowcu może ograniczyć jego zasięg operacyjny.

Inną zaawansowaną technologią, o której często mówi się w odniesieniu do Type-003 jest EMALS (electro-magnetic aircraft launch system). Zastępuje on tradycyjną katapultę parową. Jest on mechanicznie prostszy i teoretycznie pozwala na szybsze starty. Ogólnie rzecz biorąc, chińska marynarka wojenna rozwija się bardzo szybko czerpiąc ze wzorców zachodnich oraz w niektórych dziedzinach opracowując własne unikalne rozwiązania.

Odpowiedzią innych Państw na rozwój chińskich lotniskowców są japońskie plany przebudowy śmigłowcowców do standardu lekkich lotniskowców. Południowo Koreański program własnego lotniskowca oraz prawdopodobnie wykorzystywane na wodach azjatyckich nowych lotniskowców Brytyjskich.

Podpis: MD