Najsłynniejsze polskie, niemieckie i amerykańskie okręty w trójwymiarze można będzie oglądać od niedzieli w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. „Okręty wojenne 3D” to wystawa prac cenionego poznańskiego grafika Waldemara Góralskiego.

Jak przypomniała Małgorzata Lis z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, od lat Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli przyciąga turystów atrakcyjnymi wystawami i stałą, plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego. „Samoloty, śmigłowce, wyrzutnie rakietowe i czołgi cieszą oko amatorów militariów, dostarczając wielbicielom uzbrojenia niezapomnianych wrażeń. Od 15 sierpnia +coś dla siebie+ znajdą również pasjonaci tematyki morskiej. W dniu Święta Wojska Polskiego, pod dachem Muzeum Uzbrojenia, zaprezentowana zostanie nowa ekspozycja czasowa” – wskazała.

Okręty wojenne 3D” to wystawa prac znanego i cenionego poznańskiego grafika Waldemara Góralskiego. Fani marynistyki odnajdą tu wizerunki polskich niszczycieli w wersji 3D: ORP Kujawiak, ORP Krakowiak i ORP Ślązak, słynny pancernik USS Arizona oraz niemiecki pancernik Bismarck.

Góralski tworzenia grafik komputerowych i rysowania okrętów w formacie trójwymiarowym 3D uczył się samodzielnie przez ponad 40 lat. Autor wydał 40 książek z grafikami w wersji super top HD i dziś jest uznanym na całym świecie twórcą grafik „okrętowych”.

„Zacząłem zbierać dokumentację, zdjęcia, plany, rysunki techniczne, by malować je samemu. Chciałem, by przedstawiane przeze mnie okręty wyglądały lepiej niż w książkach, które czytałem. Chodziło mi o to, by były jak najbliższe oryginałowi, miały wszystkie liny, anteny, działa, a nawet śruby i nity” – tłumaczył twórca obrazów.

Od niedzieli w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli obok wielkoformatowych, trójwymiarowych grafik, które widzowie podziwiać będą przez specjalne okulary, pojawi się także dotykowa makieta polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł oraz ORP Kujawiak; całości mają dopełnić efekty specjalne. Dzięki nim widzowie nie tylko usłyszą szum fal odbijających się od burty statków, ale również poczują zapach morskiej bryzy.

Wystawa „Okręty Wojenne 3D” potrwa do 24 października.

Autor: Anna Jowsa/PAP