Jak podaje grupa adwokacka Rybacy i Przyjaciele Morza (FFOS), ciało trynidadzkiego rybaka, który został zmuszony do wyskoczenia za burtę przy użyciu broni, zostało odnalezione na południowo-zachodniej części wyspy La Brea.

W niedzielę wieczorem uzbrojeni piraci wtargnęli na pokład kutra rybackiego, którego właścicielem jest lokalny rybak Andrew Volmana oraz jednego z jego krewnych. Piraci zmusili ich do wyskoczenia za burtę, po czym porzucili ich i odpłynęli kutrem, podała grupa.

Volman zniknął pod wodą, a jego ciało zostało odnalezione w La Brea, małym miasteczku na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Drugiemu członkowi załogi udało się dopłynąć do brzegu. Łódź została później odnaleziona w całości, ale bez silnika, jak podaje FFOS.

Lokalna policja potwierdziła tę informację dla trynidadzkiego dziennika Daily Express.

Atak ten jest ostatnim w długiej serii skierowanej przeciwko rybakom na wybrzeżu Trynidadu, w tym innych czterech, które miały miejsce w zeszłym tygodniu.

“9 czerwca cztery statki zostały skradzione na morzu, a rybacy wyrzuceni za burtę w ciemnościach nocy, a mimo to nasz rząd nie podjął działań w sprawie ani jednego zalecenia wydanego w 2019 roku przez zwołany przez rząd komitet zainteresowanych stron” – powiedział działacz społeczny Gary Aboud w apelu w mediach społecznościowych. “Ilu jeszcze musi umrzeć? Wciąż apelujemy o dobrą administrację publiczną”.

Aboud ujawnił, że Coast Guard Trynidadu nie zareagowała na poważne incydenty przemocy wymierzone w rybaków na suwerennych wodach narodu. “Nie widzieliśmy żadnej straży przybrzeżnej” – powiedział dodając, że rybacy od lat apelowali o silniejszą obecność organów ścigania.

W 2019 roku siedmiu trynidadzkich rybaków zostało zabitych w pobliżu Port of Spain. Policja przypisała morderstwa lokalnemu gangsterowi, Akini “Dole” Adamsowi, który wkrótce potem został zabity w operacji policyjnej.

Trynidadzcy rybacy informują również o starciach z piratami z pobliskiej Wenezueli, gdzie upadek gospodarczy i anarchia stworzyły sprzyjające warunki dla rozwoju przestępczości. “Było około 50 rybaków w wiosce, którzy byli przez nich terroryzowani, zostali oni obrabowani, albo porwani”, rybak Gerry Padarath powiedział BBC w 2019 roku. “Naszą jedyną szansą jest łowienie w ciemności, tak aby nas nie widzieli lub kupowanie większych silników, aby nie mogli nas dogonić”- dodał.

Podpis: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/