Trzeci z serii egipskich okrętów podwodnych typu 209-1400Mod, produkcji tkMS, został przekazany 9 kwietnia w Kilonii użytkownikowi.

W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, przekazanie S43 (867) w sposób kameralny, bez normalnej w takich przypadkach orkiestry wojskowej, przemów i zgromadzeń. Nowy okręt opuścił Kilonię w asyście fregaty ENS Taba (F916), typu O. H. Perry (ex-USS Gallery FFG-26) i przejdzie przez Kanał Kiloński i Kanał Angielski do Aleksandrii, do której powinien dotrzeć za około 3 tygodnie.

Egipt zamówił łącznie 4 nowe okręty dostosowane do użycia najnowszych torped SeaHake niemieckiej produkcji oraz pocisków rakietowych UGM-84L Sub-Harpoon. Zastąpią one w służbie cztery przestarzałe okręty typu 633/Romeo (zmodernizowane z chińską pomocą do standardu chińskiego typu 033A/ES5B), również dostosowane do użycia Harpoon’ów. Tym samym flota Egiptu, kraju „trzeciego świata” w którym w 2011 roku doszło do rewolucji a w 2013 do wojskowego zamachu stanu i wprowadzenia dyktatury wojskowej w roku 2014, dysponuję obecnie nowocześniejszą flotą podwodną od Polski, członka NATO i Unii Europejskiej aspirującej jeszcze niedawno do członkostwa w grupie G20.

Podpis: TW