orp piorun / portal stoczniowy

Pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 37 tysięcy mil morskich. Jako pierwszy okręt ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Może Cię zainteresować:

3. Flotylla Okrętów: pierwsze w tym roku manewry na Morzu Bałtyckim

3. Flotylla Okrętów: pierwsze w tym roku manewry na Morzu Bałtyckim

Pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 37 tysięcy mil morskich. Jako pierwszy okręt ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czytaj dalej

Gdy 25 lat temu podnoszono po raz pierwszy banderę wojenną okręt został ochrzczony imieniem swojego wojennego poprzednika – ORP Piorun. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1940 roku. Podczas działań wojennych uczestniczył w osłonie konwojów do oblężonej Malty, operacjach arktycznych, osłaniał operacje desantowe w Sycylii i w północnej Francji. Najbardziej zasłynął podczas operacji zatopienia najpotężniejszego niemieckiego pancernika BISMARCKA. ORP Piorun jako pierwszy go wykrył i pomimo dużej dysproporcji w uzbrojeniu i tonażu „związał” go ogniem artyleryjskim, co umożliwiło aliantom przegrupowanie sił do ataku. Podczas działań II wojny światowej ORP Piorun pokonał 218 tysięcy mil morskich. Współczesny ORP Piorun kontynuuje tradycje jednego z najsłynniejszych polskich okrętów II wojny światowej. W marcu 1999 roku ORP Piorun wraz z bliźniaczym ORP Grom były pierwszymi polskimi jednostkami, które brały udział w międzynarodowych manewrach NATO już trzy dni po wstąpieniu naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zgodnie z marynarską tradycją, na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a w uroczystym apelu z tej okazji uczestniczył dowódca gdyńskiej Flotylli kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr Radosław Hurbańczuk, członkowie załogi, byli dowódcy oraz marynarze, którzy służyli na tym okręcie. Gościem honorowym był przedstawiciel Rady Miasta Gdyni, które jest honorowym patronem okrętu.

Może Cię zainteresować:

Marynarka wojenna: morska faza ćwiczenia Anakonda-18 zakończona [ZDJĘCIA]

Marynarka wojenna: morska faza ćwiczenia Anakonda-18 zakończona [ZDJĘCIA]

Pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 37 tysięcy mil morskich. Jako pierwszy okręt ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czytaj dalej

ORP Piorun (numer burtowy 422) jest okrętem rakietowym typu Orkan. Uzbrojony w armatę AK-176 M kalibru 76,2 mm, sześciolufową armatę AK-630 kalibru 30 mm oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych S-2M. Posiada na uzbrojeniu i wyposażeniu rakiety RBS-15 Mk III, system bojowy TACTICOS, radary wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING E0). Ponadto wyposażony jest także w urządzenia łączności w standardzie NATO. ORP Piorun jest bardzo szybką i dynamiczną jednostką. Trzy silniki wysokoprężne (o mocy 4895 koni mechanicznych każdy) pozwalają rozwinąć prędkość 36 węzłów (około 70 km/h). Głównym zadaniem okrętu rakietowego typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów.Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Galeria zdjęć okrętu ORP Piorun dostępna jest na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów.

Źródło: 3. Flotylla Okrętów.