Portal Stoczniowy

30 maja br. okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyszły z portów w Świnoujściu i Gdyni i skierowały do portu w Kłajpedzie. Tym samym marynarze rozpoczęli udział w Baltops-18, największych w tym roku międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim.

Jak podała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, w kłajpedzkim porcie zostanie przeprowadzona portowa faza ćwiczeń. Będzie ona polegała na serii spotkań i odpraw, które poprzedzą manewry marynarki wojennej na morzu.

Okręty na Bałtyku ponownie znajdą się w niedzielę 3 czerwca br. Ich załogi będą ćwiczyć prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.

Marynarka wojenna podkreśla, że w ćwiczeniu weźmie udział blisko 40 okrętów marynarki wojennej z kilkunastu państw, m.in. Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

„Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce”, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża podała w komunikacie.

Okręty polskiej marynarki wojennej, które biorą udział w ćwiczeniach Baltops-18 to trałowce ORP Dąbie. ORP Wicko z 12. Dywizjonu Trałowców, trałowce ORP Gopło, ORP Wdzydze z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP Kraków z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.

Ćwiczenia Baltops organizowane są na Morzu Bałtyckim od 1972 r. To manewry międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Polska marynarka wojenna w ćwiczeniach Baltops uczestniczy po raz 26.

Źródło: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża