Fot. Ørsted

12.11.2018r. Ørsted zainaugurował uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Formosa 1 na Tajwanie. To pierwsza morska farma wiatrowa zbudowana przez Ørsted w regionie Azji i Pacyfiku. W ciągu ostatnich trzech lat Ørsted ściśle współpracował z partnerami joint venture, zabezpieczył 18,7 miliarda NTD na finansowanie projektu i zbudował morską farmę wiatrową na czas.

Morska farma wiatrowa Formosa 1 jest spółką joint venture między Ørsted (35%), JERA (32,5%), Macquarie Capital (25%) i Swancor (7,5%). Formosa 1, położona około dwa do sześciu kilometrów od wybrzeża hrabstwa Miaoli, ma dwie fazy: dwie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa 4MW zostały zainstalowane w pierwszej fazie w październiku 2016r. i oficjalnie oddane do użytku w kwietniu 2017r. Druga faza, ukończona w październiku 2019 r., obejmuje 20 turbin wiatrowych Siemens Gamesa 6MW. Całkowita moc wytwarzania energii na Formozie 1 wynosi 128 MW, co może zaoptrzyć 128 000 gospodarstw domowych na Tajwanie.

„Ørsted zbudował pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w Danii ponad 28 lat temu. Od tego czasu Ørsted zbudował ponad 25 morskich farm wiatrowych. Z dumą inaugurujemy pierwszą komercyjną morską farmę wiatrową na Tajwanie i w Azji Region Pacyfiku. Cieszymy się, że Ørsted może przyczynić się do transformacji energetycznej Tajwanu, co jest również znaczącym krokiem dla Ørsted w realizacji naszej wizji budowy nowoczesnego świata opartego całkowicie na zielonej energii ”- powiedział Martin Neubert, CEO, Ørsted Offshore.

„Dzisiaj jest historyczny moment dla wszystkich, którzy brali udział w projekcie Formosa 1. Wszystkie intensywne wysiłki zainwestowane wspólnie z naszymi partnerami joint venture, władzami lokalnymi, instytucjami finansowymi i interesariuszami rozkwitły. Formosa 1 to pierwszy kamień milowy dla rozwoju Ørsteda w Azji – Pacyfik. Dzięki temu udanemu pierwszemu krokowi jesteśmy przekonani, że Ørsted będzie nadal przewodził rozwojowi”- stwierdził Matthias Bausenwein, Prezydent Ørsted Asia-Pacific i Przewodniczący Formosa 1

Poza Formosa 1, Ørsted pozostaje silnie zaangażowany w transformację zielonej energii na Tajwanie. Obecnie buduje projekt Greater Changhua 1 i 2a o mocy 900 MW i przewiduje oddanie go do użytku w 2022r. Ponadto Ørsted prowadzi  projekt Greater Changhua 2b i 4 o mocy 920 MW, który z zastrzeżeniem do ostatecznej decyzji inwestycyjnej ma się zakończyć w 2025 r.

Źródło: Orsted, MD