Firma Ørsted warunkowo określiła firmę Siemens Gamesa Renewable Energy jako preferowanego dostawcę turbin dla dwóch morskich projektów wiatrowych na niemieckim Morzu Północnym o łącznej wartości 1142 MW.

Siemens Gamesa zainstaluje swoje nowe turbiny na wiatrakach w Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW oraz w Gode Wind 3 o mocy 242 MW.

Projekt Borkum Riffgrund 3 będzie największym jak dotąd projektem morskim w Niemczech.

„W tej nowej dekadzie musimy przełożyć ambicje społeczne i polityczne na konkretne działania i zmiany. Jako światowy lider w dziedzinie energii odnawialnej, jesteśmy zaangażowani w pomoc w przestawieniu Niemiec na konkurencyjną dekarbonizację dzięki wdrożeniu naszych najbardziej zaawansowanych technologii ”- powiedział Andreas Nauen , dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

„Cieszymy się, że możemy to zrobić wraz z globalnym liderem rynku Ørsted i jednocześnie wdrożyć naszą nową morską turbinę Direct Drive” – dodał Andreas Nauen.

Ostateczna liczba turbin dla obu projektów pozostaje do ustalenia. Ørsted spodziewa się, że instalacja Gode Wind 3 rozpocznie się w 2023 r., A uruchomienie zostanie ukończone w 2024 r. Instalacja Borkum Riffgrund 3 ma się rozpocząć w 2024 r., a uruchomienie zostanie ukończone w 2025 r.

„Innowacyjne turbiny napędzane są rdzeniem DNA firmy Ørsted i nie możemy się doczekać, aby ponownie wprowadzić na rynek nową technologię turbin”, powiedział Martin Neubert , wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny firmy Ørsted Offshore.

„Z zastrzeżeniem naszej ostatecznej decyzji inwestycyjnej, zainstalujemy nową turbinę na dwóch niemieckich projektach, w tym Borkum Riffgrund 3, która będzie największą jak dotąd morską elektrownią wiatrową na wodach niemieckich, zwiększając moc ponad 1,3 GW, którą już zainstalowaliśmy w Niemczech. Coraz większe turbiny i projekty są kluczowymi czynnikami, które powodują, że morski wiatr jest tańszy niż nowo budowane wytwarzanie energii na bazie paliw kopalnych. ”

Łącznie około 1,2 miliona niemieckich gospodarstw domowych będzie obsługiwanych przez projekty w trybie online.

Morska turbina wiatrowa SG 11.0-200 DD ma wirnik o średnicy 200 metrów wykorzystujący 97-metrową łopatę Siemens Gamesa B97 IntegralBlade. Konstrukcja łopaty B94 została ponownie wykorzystana i rozszerzona, aby osiągnąć nową długość, podczas gdy moc generatora pozostaje na poziomie 11 MW.

Ulepszona turbina z wirnikiem o średnicy 200 metrów zapewnia wzrost o 9% w rocznej produkcji energii w porównaniu do morskiej turbiny wiatrowej SG 10.0-193 DD z wirnikiem o średnicy 193 metrów, poinformował Siemens Gamesa.

Źródło: Ørsted