Portal Stoczniowy

W połowie października największy włoski armator wycieczkowy MSC Cruises i włoski gigant stoczniowy podpisały protokół ustaleń (memorandum of agreement – MOA) w sprawie budowy czterech superluksusowych statków wycieczkowych o tonażu 64 tys. GT, pisze portal oStatkach.pl

Wartość podpisanego porozumienia wynosi ponad dwa miliardy euro (2,3 miliarda dolarów). Według komunikatów armatora i koncernu stoczniowego, nowe jednostki zostaną zbudowane w oparciu o innowacyjny projekt. Jednostki będą miały 500 luksusowych kabin dla pasażerów. Do ich dyspozycji na pokładach statków znajdzie się wiele atrakcji. Statki mają wykorzystywać najnowsze technologie sprzyjające środowisku.

Zobacz też: Port w Kilonii: najlepszy sezon statków wycieczkowych w historii.

Pierwszy statek zostanie dostarczony armatorowi wiosną 2023 roku, zaś kolejne trzy wejdą do regularnej eksploatacji do 2026 roku. Podpisanie porozumienia oznacza, że w sumie Fincantieri zbuduje osiem statków wycieczkowych dla armatora MSC Cruises. Dzięki temu zamówieniu obecnie w portfelu zamówień włoskiego holdingu stoczniowym znajdują się kontrakty na budowę w sumie 53 statków wycieczkowych, co daje grupie Fincantieri pozycję niekwestionowanego lidera w tej branży.

Zobacz też: Akcja charytatywna na pokładach Stena Line na rzecz Mercy Ships.

Z kolei dla MSC Cruises ulokowanie kolejnego zamówienia na budowę superluksusowych statków stanowi cześć wieloletniego planu rozbudowy i wymiany floty. Jest on warty 13,6 mld euro i dzięki jego realizacji armator będzie dysponował 17 nowoczesnymi statkami wycieczkowymi. Trzy pierwsze jednostki, które zostały zamówione w ramach tego planu – chodzi o MSC Meraviglia, MSC Seaside oraz MSC Seaview – dołączyły do floty MSC Cruises w ubiegłym roku. Oznacza to, że do 2027 roku armator pozyska jeszcze 14 nowych statków.

Źródło: oStatkach.pl

Statki wycieczkowe i rejsy morskie – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.