Port Gdynia / Portal Stoczniowy, NAC

Do 18 października w gmachu ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Warszawie oglądać można jubileuszową wystawę pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. Portal Stoczniowy objął tę ekspozycję patronatem medialnym.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się wczoraj i przyciągnęło wielu znakomitych gości.

– Wybudowany w okresie międzywojennym port w Gdyni pozostanie symbolem polskiej gospodarki morskiej – podczas otwarcia powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. – Port w Gdyni powstał w ciągu trzech lat. Wydaje się to dzisiaj rzeczą całkowicie niemożliwą, ale to nakreśla kierunek, który przyjęli twórcy portu. Mieli tylko jedną rzecz: wolę, aby port zbudować. Dzisiaj chylę czoła przed premierem Eugeniuszem Kwiatkowskim, prezesem Tadeuszem Wendą za to ogromne dzieło – podkreślił szef ministerstwa.

Zobacz też: US Navy: 17. okręt podwodny klasy Virginia odebrany przez marynarkę [WIDEO]

Wystawa składa się m.in. z serii zdjęć, ilustrujących czas budowy oraz pierwszych lat funkcjonowania gdyńskiego portu. Zobaczyć można również prawdziwe perełki, np. wieczne pióro premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego czy binokle inżyniera Tadeusza Wendy. Ten ostatni kierował budową portu i był jego głównym projektantem.

Wystawę można oglądać bezpłatnie w gmachu ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie.

Zobacz też: Stocznia Szczecińska tworzy hub przemysłowy i podąża za globalnym trendem.

Portal Stoczniowy z dumą objął tę wyjątkową ekspozycję patronatem medialnym. Jak redakcja jesteśmy usatysfakcjonowani, że możemy włączyć się w promocję historii budowy polskiej niepodległości.

Podpis: red., fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.