Z powodu uszkodzenia linii energetycznej w piątek doszło do krótkotrwałego wstrzymania tłoczenia ropy na niektórych odcinkach polskich ropociągów; sytuacja wróciła już do normy – poinformował PERN, operator sieci rurociągów naftowych i paliwowych.

Według informacji PERN, w piątek rano doszło do uszkodzenia energetycznej linii zasilającej Bazę surowcową w Miszewku Strzałkowskim i zakład energetyczny wstrzymał dostawy energii.

Na skutek tej sytuacji doszło do krótkotrwałego wstrzymania tłoczenia ropy naftowej na odcinku północnym między Gdańskiem i Płockiem, a także ograniczenie tłoczeń na odcinku wschodnim. Czasowo wstrzymane zostały także dostawy ropy z Białorusi – zaznaczył PERN.

Operator podkreślił, że w tym czasie dostawy surowca do rafinerii w Płocku były realizowane.

Według PERN, dostawy energii elektrycznej z zakładu energetycznego obywają się już na bieżąco, ciągłość działania systemu jest zachowana, a system przesyłowy ropy naftowej na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca.

O wstrzymaniu tłoczenia rosyjskiej ropy przez Białoruś informowały wcześniej rosyjskie media. Powołując się na stronę białoruską podawały, że przyczyną jest usterka techniczna w Polsce.

Źródło: PAP