Budowa farm wiatrowych na Bałtyku stwarza szansę dla polskich firm, na nabycie nowych, specjalistycznych kompetencji, uważa prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski.

“Prowadzimy rozmowy z ponad 100 firmami, które będą zainteresowane ofertowaniem w naszych postępowaniach [przetargowych]. Polskie firmy specjalizują się w budowie stacji transformatorowych, konstrukcjach stalowych, betonowych, konstrukcjach wież, które będą miały ponad 200 metrów wysokości” – powiedział Dąbrowski podczas panelu na “Kongresie 590”. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Takie wieże będą wymagały specjalistycznego transportu, stąd mowa jest o potencjalnej budowie statków przez polskie stocznie – potrzebne będą co najmniej dwa takie statki.

“Potrzebna będzie także budowa statków do serwisowania. PGE ocenia, że będzie potrzebowała kilku takich statków” – wskazał prezes.

Zdaniem Dąbrowskiego, inwestycje w energetykę wiatrową morską i lądową mogą stać się jednym z impulsów pobudzenia polskiej gospodarki po pandemii, a wykonawstwo powinno w jak największym stopniu trafić do polskich firm.

“W Wielkiej Brytanii na początku realizacji inwestycji w wiatraki na morzu udział firm krajowych wynosił 20%. PGE chciałoby, aby był on wyższy od 20%, ale wymaga to pracy z wykonawcami” – dodał prezes.

Wskazał też, że inwestycje powinny być przygotowane w sposób transparentny, spółka informuje więc wszystkich z wyprzedzeniem o planowanych działaniach.

Niebawem zorganizowane ma być kolejne duże spotkanie z wykonawcami, gdzie wszyscy będą mogli poznać plany inwestycyjne. Celem jest, by polskie firmy mogły się przygotować i w przyszłości zaoferować swoje kompetencje.

Prezes PGE przekonywał także, że rozwiązaniem bardzo dobrym dla polskiej gospodarki byłoby zlokalizowanie w naszym kraju fabryki turbin wiatrowych.

W lutym 2021 r. PGE i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu joint venture 50/50 w celu rozwoju, budowy i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych Baltica 3 i 2 za pośrednictwem spółek celowych. W zależności od doprowadzenia do zamknięcia transakcji joint venture oraz od podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych Ørsted i PGE, pierwsza część projektu Baltica (do 1 GW realizowana przez spółkę Baltica 3) rozpocznie wytwarzanie energii około 2026 roku, natomiast druga część – Baltica 2 (do 1,5 GW) może zostać uruchomiona przed 2030 rokiem.

Źródło: