Offshore USA / Portal Stoczniowy

Polska Grupa Energetyczna chce osiągnąć status ‘ready-to-build’ pierwszego etapu projektu farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim na przełomie 2023 i 2024 roku, poinformował prezes Henryk Baranowski.

-“Jesteśmy w procesie negocjacji z Ørstedem. Niezależnie od rozmów prowadzimy badania środowiskowe, geologiczne, będziemy zlecać badanie dna morskiego. Chciałbym, żeby status ready-to-build tego projektu był na przełomie 2023 i 2024 roku” powiedział Henryk Baranowski podczas konferencji z analitykami.

Potwierdził też, że PGE szacuje koszt budowy 1 GW na ok. 12 mld zł z przyłączem.

-Prezes zarządu PGE stwierdził że, „jaki będzie koszt w momencie rozpoczęcia budowy to nikt na dziś nie jest w stanie przewidzieć. Zakładamy że technologia będzie coraz bardziej dostępna, tańsza”.

W październiku br. PGE podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Ørsted na temat sprzedaży 50% udziałów w spółce Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 i Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 o łącznej mocy 2,5 GW oraz określenia warunków współpracy przy ich realizacji.

W pierwszym etapie projektu offshore spółka chce wybudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy 1 GW kosztem ok. 12 mld zł, natomiast do roku 2030 łączna moc morskich farm grupy powinna wynosić co najmniej 2,5 GW.

Źródło: