Al Hamla, Polskie LNG / Portal Stoczniowy

Udział importu gazu z Rosji w imporcie ogółem spadł w 2018 roku do niecałych 67 proc. Udział importu LNG w imporcie ogółem wzrósł do ponad 20 proc., w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie.

W 2018 roku PGNiG sprowadziło ze Wschodu o ponad 0,62 mld m sześc. mniej gazu ziemnego niż w roku 2017 (co stanowi spadek o 6,4 proc.). Import ze Wschodu wyniósł ok. 9,04 mld m sześc. w porównaniu z ok. 9,66 mld m sześc. w 2017 roku.

Może Cię zainteresować:

Gazoport w Świnoujściu dostanie nowe moce

Gazoport w Świnoujściu dostanie nowe moce

Udział importu gazu z Rosji w imporcie ogółem spadł w 2018 roku do niecałych 67 proc. Udział importu LNG w imporcie ogółem wzrósł do ponad 20 proc., w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie. Czytaj dalej

Import LNG (z Kataru, Norwegii i USA) w 2018 roku wzrósł o prawie 1 mld m sześc. (wzrost o 58,2 proc.) i osiągnął ponad 2,71 mld m sześc. (po regazyfikacji), w stosunku do roku 2017 kiedy sprowadzono ok.1,72 mld m sześc. LNG (po regazyfikacji).

Tym samym w 2018 roku import z kierunku wschodniego stanowił 66,8 proc. całej struktury importu PGNiG (w roku 2016 stanowił 88,9 proc.).

Import LNG stanowił zaś ponad 20 proc. struktury importu (w roku 2016 stanowił 8,4 proc.). Resztę importu pokrywa kierunek zachodni i południowy.

W całym 2018 roku PGNiG sprowadziło do Polski ok. 13,53 mld m sześc. gazu ziemnego. Zgodnie z prognozą krajowe wydobycie wyniosło 3,8 mld m sześc.

Maciej Woźniak PGNiG / Portal Stoczniowy
Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG ds. handlowych. Fot.: PGNiG.

– Klauzula take or pay zawarta w kontrakcie jamalskim podpisanym jeszcze w połowie lat ‘90 dwudziestego wieku, zobowiązuje PGNiG do płacenia Gazpromowi do końca 2022 roku za około 85 proc. ilości kontraktowych gazu, niezależnie od tego czy je do Polski sprowadzimy czy nie – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. – Zakupy takie musimy więc kontynuować jeszcze przez cztery lata, ale staramy się je zmniejszać do wymaganego kontraktem progu. Tym bardziej, że gaz w ramach kontraktu jamalskiego sprzedawany jest do Polski na nierynkowych warunkach – toczymy w tej sprawie od kliku lat spór przed Trybunałem Arbitrażowym w  Sztokholmie. Dodatkowo ciągle działamy pod ryzykiem niezapowiedzianych przerw w dostawach ze Wschodu, z czym mieliśmy już wielokrotnie do czynienia. Naszym obecnym priorytetem jest więc równoległe budowanie alternatywnego, długoterminowego portfela bezpiecznych dostaw od roku 2023, opartego na rynkowych zasadach i cenach. Portfel ten oparty będzie zarówno o LNG jak i gaz z norweskiego szelfu sprowadzony gazociągiem Baltic Pipe – dodał Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych.

PGNiG z sukcesem kontynuuje strategię uniezależnienia się od jednego dominującego dostawcy. Poza rozbudową portfela LNG Spółka przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, którego transport gazociągiem Baltic Pipe przez Morze Północne, Danię i Morze Bałtyckie rozpocznie się pod koniec 2022 roku.

Może Cię zainteresować:

Piotr Woźniak, szef PGNiG: dzięki LNG dywersyfikujemy kierunki dostaw

Piotr Woźniak, szef PGNiG: dzięki LNG dywersyfikujemy kierunki dostaw

Udział importu gazu z Rosji w imporcie ogółem spadł w 2018 roku do niecałych 67 proc. Udział importu LNG w imporcie ogółem wzrósł do ponad 20 proc., w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie. Czytaj dalej

Wyraźny wzrost importu skroplonego gazu ziemnego LNG w 2018 roku to przede wszystkim efekt dodatkowej umowy z 2017 roku z Qatargas. Po 2020 roku coroczny import z Kataru wynosić będzie nawet do 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji. Ponadto, już w 2019 roku dotrą do Polski pierwsze dostawy LNG od Cheniere w ramach zawartych w 2018 roku długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA. Dzięki kontraktom na zakup amerykańskiego LNG, w latach 2023 – 2042, PGNiG będzie dodatkowo corocznie dysponowało portfelem ponad 7,3 mld m sześc. po regazyfikacji (około. 5,5 mln ton gazu skroplonego).

Źródło PGNiG.