PGNiG zakłada, że nakłady inwestycyjne w 2020 r. przekroczą poziom osiągnięty w 2019 r., tj. 6,6 mld zł, poinformował prezes Jerzy Kwieciński.

“Dziś nie podam dokładnej wartości, ponieważ pracujemy nad strategią spółki, jednak mogę zapewnić, że inwestycje będą rekordowe w tym roku i następnym. Na pewno będą wyższe niż zeszłoroczny poziom 6,6 mld zł” – powiedział Kwieciński dziennikarzom w Świnoujściu.

Zapewnił, że wysokość planowanych nakładów nie wynika jedynie z wygranej w sporze z Gazpromem i przelania przez tę spółkę środków, a przede wszystkim z długoterminowych planów grupy.

“Mówimy o inwestycjach w kraju i za granicą” – podkreślił prezes.

Wyjaśnił, że PGNiG obecnie wydobywa mniej gazu niż wynosi zapotrzebowanie w Polsce. Celem spółki jest zmiana tej proporcji.

“Będziemy dążyć do tego, by wydobywać 2,5 mld m3 gazu na szelfie norweskim. Nie ukrywamy, że interesujemy się również innymi kierunkami” – podsumował Kwieciński.

1 lipca PGNiG poinformowało, że otrzymało 1,61 mld USD od Gazpromu z tytułu różnicy pomiędzy dotychczas stosowaną ceną gazu a wynikającą z wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Źródło: ISBnews