PGNiG złożyło do prezesa UOKiK wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z planowanym połączeniem PGNiG z PKN Orlen w ramach trwającego postępowania w sprawie kontroli koncentracji zainicjowanym przez PKN Orlen, podało PGNiG.

“W związku z materializacją obowiązku zgłoszenia zamiaru koncentracji, PGNiG zgłosił zamiar dokonania koncentracji jako jej drugi uczestnik. Wniosek spółki oraz analogiczny wniosek złożony przez PKN Orlen 10 maja 2021 r. dotyczą tej samej koncentracji” – czytamy w komunikacie.

Oprócz przedstawienia stron oraz założeń koncentracji, we wniosku opisano działalność stron na określonych rynkach właściwych oraz przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu koncentracji na konkurencję na tych rynkach.

W maju br. PKN Orlen podał, że złożył do UOKiK wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad PGNiG. Pod koniec maja prezes Urzędu skierował do II etapu postępowanie dotyczące przejęcia PGNiG przez Orlen, argumentując, że w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. Zapowiedział wówczas weryfikację udziałów przedsiębiorców na rynkach, na których działają i sprawdzenie, czy w wyniku połączenia może dojść do ograniczenia konkurencji.

Jak wyjaśniał Urząd, postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w przypadku szczególnie skomplikowanych transakcji, postępowanie może trwać dłużej. Tak jest w sprawie Orlen-PGNiG.

Pod koniec sierpnia br. prezes PKN Orlen prezes Daniel Obajtek deklarował w rozmowie z ISBnews, że koncern robi wszystko, żeby proces połączenia z Grupą Lotos i PGNiG udało się sfinalizować w tym samym czasie, ale nie da się wykluczyć, że któryś z nich przeciągnie się o kilka miesięcy.

Źródło: