Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej zawarło z Komendą Portu Wojennego w Gdyni umowy na naprawę główną i dokową fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko oraz okrętu hydrograficznego ORP Arctowski.

Umowy, o których poinformował PGZ w komunikacie prasowym, zakładają przeprowadzenie prac naprawczych, remontowych, konserwacyjnych oraz modernizacyjnych. Naprawy realizowane będą przez konsorcjum w składzie PGZ  i PGZ Stoczni Wojennej.

Ze strony konsorcjum umowę podpisali wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek, członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes PGZ SW Konrad Konefał oraz kmdr Jarosław Wypijewski, komendant Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Całościowa wartość podpisanych umów wynosi 99 mln złotych brutto, odpowiednio 49 mln złotych dla ORP Kościuszko i 50 mln złotych za realizację prac na ORP Arctowski.

„Zlecenie naszej Grupie prac remontowo-modernizacyjnych na ORP Kościuszko i ORP Arctowski traktujemy jako potwierdzenie naszych referencji i kompetencji w zakresie diagnostyki,  serwisowania oraz utrzymywania gotowości operacyjnej okrętów wojennych. Kompetencje pozyskiwane przez naszych pracowników z pewnością przydadzą się w realizacji kolejnych zamówień i projektów dla Marynarki Wojennej RP” – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ.

ORP Generał Tadeusz Kościuszko to jednostka klasy fregata typu Oliver Hazard Perry. Na podstawie umowy między rządami Stanów Zjednoczonych oraz Rzeczypospolitej Polskiej od 28 czerwca 2002 roku znajduje się we flocie okrętów Marynarki Wojennej RP.

Do zadań okrętu należy m.in.  poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych,    prowadzenia operacji reagowania kryzysowego i przeciwdziałania atakom terrorystycznym, a także    zwalczanie sił napadu powietrznego i okrętów nawodnych (w pewnym zakresie).

ORP Arctowski to polski okręt hydrograficzny projektu 874. Okręt ten został zaprojektowany w Polsce i zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jednostka przeznaczona jest do realizacji działań z zakresu zabezpieczenia nawigacyjno-hydrograficznego operacji Polskiej Marynarki Wojennej oraz na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa żeglugi.

ORP Arctowski zajmuje się m.in. prowadzeniem prac sondażowych, hydrograficznych, meteorologicznych, oceanograficznych, działalnoścą naukowo badawczą dla instytucji cywilnych,  prowadzeniem działań ratowniczych,  stawianiem i wybieraniem pływających oznakowań nawigacyjnych, a także  monitorowaniem ruchu jednostek pływających.

W  Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzi ponad 60 spółek, które zatrudniają ponad 17 500 osób.

Przychody netto grupy PGZ wzrosły o ponad 500 mln zł w stosunku do 2017 roku i osiągnęły poziom 5,5 mld zł. 2018 rok grupa zamknęła z zyskiem netto na poziomie 37,4 mln zł. Wynik ten oznacza wzrost w stosunku do roku 2017 o 151 mln zł.

PODPIS: ER