Fot. Wikipedia

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w czwartek okręt marynarki wojennej USA – poinformował resort obrony Tajwanu. Było to pierwsze pojawienie się amerykańskiej jednostki w tym miejscu za prezydentury Joe Bidena.

Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to USS John S. McCain, niszczyciel rakietowy typu “Arleigh Burke”. W oświadczeniu VII Floty poinformowano, że był to rutynowy rejs, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

“Przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską świadczy o zaangażowaniu USA w działania na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych będzie kontynuować loty, rejsy i innego rodzaju operacje wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe” – wskazano w oświadczeniu.

Ostatni raz USS John S. McCain pojawił się na wodach Cieśniny w grudniu 2020 roku. W tamtym miesiącu były tam również dwa inne niszczyciele tej samej klasy: USS Curtis Wilbur oraz USS Mustin.

W czwartek samoloty ChRL ponownie naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – dwie maszyny Shaanxi Y-8 wleciały do strefy od południowego zachodu.

W ostatnich miesiącach zwiększyła się ilość incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim. Pod koniec stycznia siły zbrojne ChRL naruszały wielokrotnie strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – w przedostatni weekend stycznia wleciała do niej wyjątkowo duża liczba 28 chińskich samolotów.

We wtorek Departament Stanu USA wezwał ChRL do zaprzestania nacisków wojskowych, dyplomatycznych i ekonomicznych na Tajwan.

Źródło: PAP