PKN Orlen planuje ubiegać się o wszystkie 11 nowych koncesji pod budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i liczy, że proces przydziału koncesji zakończy się jeszcze w tym roku, zadeklarował prezes Daniel Obajtek.

“Będziemy chcieli pozyskać pozostałe koncesje offshore na Morzu Bałtyckim, żeby uzyskać ekonomię skali. Chcemy pozyskać ich jak najwięcej. Życzylibyśmy sobie, aby proces przydziały tych koncesji zakończył się w tym roku” – powiedział Obajtek dziennikarzom.

Chodzi o 11 nowych koncesji o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2, na których mogłyby powstać docelowo farmy wiatrowe o mocy 9-11 GW.

“Patrzymy nie tylko na koncesje w Polsce, ale na cały basen Morza Bałtyckiego, zwłaszcza na Litwie, Łotwie i w Estonii, ale nie tylko” – dodał prezes.

Jak zapewnił, koncern prowadzi szereg rozmów z potencjalnymi partnerami inwestycyjnymi w zakresie kolejnych morskich farm wiatrowych, nie tylko z Synthosem, o którym spółka już informowała.

“Rozmawiamy z portem w Gdyni i wszystko wskazuje na to, że to z niego będziemy korzystać jako portu montażowego. Natomiast jeśli chodzi o port serwisowy, rozmawiamy głównie z portem w Łebie, ale do kolejnych projektów potrzebne będą kolejne porty serwisowe” – powiedział też Obajtek.

Szef Orlenu podkreślił, że zależy mu na ciągłości procesu inwestycyjnego w budowę morskich farm wiatrowych.

“Kończąc budowę pierwszej farmy, chcielibyśmy automatycznie rozpoczynać budowę kolejnych, liczymy na ciągłość inwestycyjną w tym obszarze” – wyjaśnił.

Według niego, pierwsze kontrakty na dostawę turbin, śmigieł czy masztów do budowy farmy powinny być zawierane na przełomie 2022 i 2023 roku.

“Chcielibyśmy, aby docelowo 50-60% dostaw do budowy pierwszej farmy pochodziło z Polski” – zadeklarował również.

Jeśli chodzi o sposób finansowania, w ocenie prezesa PKN Orlen, najprawdopodobniej będzie to project finance, ale niezależnie od ostatecznej formy finansowania, nie opóźni ona procesu inwestycyjnego, który zakłada rozpoczęcie budowy pierwszej farmy w 2023 roku i jej zakończenie w roku 2026.

Źródło: