Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-35. Zakłada on wydatki w wysokości 524 mld zł; w 2025 r. nakłady na modernizację mają wynieść 24 mld zł, zaś w 2050r. – 50 mld zł.

„Minister podczas uroczystości w Wesołej, na terenie 1 Brygady Pancernej, podkreślił, że- „bezpieczeństwo nie ma ceny.” Według Błaszczaka absolutną koniecznością jest zapewnienie wystarczającego budżetu i stworzenie skutecznych mechanizmów, które pozwolą przeprowadzić modernizację techniczną Wojska Polskiego na miarę XXI w.

Przekonywał, że przez ostatnie cztery lata rząd w sprawie modernizacji wojska zrobił bardzo dużo. Wymienił tu m.in. zakup systemu PATRIOT, wyrzutni HIMARS, śmigłowców z zakładów w Mielcu  oraz Świdnika.

– „Mam pełną świadomość, że proces modernizacji musi być sprawniejszy, skuteczniejszy i przede wszystkim wydajny, dlatego moją kluczową decyzją było wydłużenie procesu planistycznego z 10 do 15 lat” – powiedział szef MON.

Jak przypomniał, w lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP i przygotowań do obrony państwa na lata 2021-2035, a Rada Ministrów przyjęła już szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej armii na wymienione lata.

Marynarka Wojenna: Miecznik, Orka i Murena

W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m.in. program „Miecznik”. Minister zapowiedział dwie takie jednostki “obrony wybrzeża” oraz „Orka”. Planowane jest rozwiązanie pomostowe, które pozwoli na pozyskanie dwóch okrętów podwodnych w najbliższym czasie i zapewni ciągłość szkolenia podwodniaków. Wojsko Polskie pozyska także sześć lekkich okrętów rakietowych w polskich stoczniach, w ramach programu „Murena”.

Źródło: PAP DEFENCE 24