W Stoczni Szczecińskiej odbyła się prezentacja nowoczesnej samojezdnej platformy do transportu ładunków ponadwymiarowych Cometto SYT6/4_40T.

Kierownik projektów w Stoczni Szczecińskiej Wojsław Babiński zapowiada, że pPlatforma o nośności 400 ton pozwali na realizację produkcji wielkogabarytowych konstrukcji, w tym elementów statków, offshore czy mostów

Platforma jest nowoczesnym pojazdem, w pełni zautomatyzowanym. Może się poruszać na przejazdach między halami prefabrykacji i pochylnią.

„Nośność jest dostosowana do naszych urządzeń dźwigowych, tak że umożliwia bezproblemową budowę konstrukcji i całych statków. Platforma ma 16 m długości i 6 m szerokości. Posiada sześć osi skrętnych, a na każdej po osiem kół. Ma dwie klimatyzowane kabiny kierowcy, może być zdalnie sterowana (radiowo). Zaletą jest duża nośność, możliwość podnoszenia i opuszczania pokładu (nawet o 70 cm), ale również zwrotność” – powiedział Babiński.

Platforma wyposażona jest w układ monitorowania ustawienia ładunku na platformie i ustawienia środka ciężkości. Elektryczna kontrola wysokości oraz hydrauliczne wyrównanie osi oznaczają równe rozłożenie ciężaru ładunku na wszystkie koła, niezależnie od podłoża.

– Chciałbym pogratulować dobrego wyboru moim poprzednikom – podkreślił Marek Opowicz, prezes „ Stocznia jest przedsiębiorstwem działającym, pracującym. Robimy różnego rodzaju konstrukcje, współpracujemy z kilkudziesięcioma co najmniej firmami różnego typu, którym wynajmujemy infrastrukturę, umożliwiamy produkcję, w szczególności dla przemysłu stoczniowego” – powiedział nowy prezes Stoczni Szczecińskiej Marek Opowicz.

„Platforma ta została wybrana po właściwej analizie, co jest oczywiste, bo to duża inwestycja. Jest ona dla naszych potrzeb najlepsza. Będziemy ją użytkować nie tylko my, ale też firmy, które na naszym terenie działają, bo zależy nam na tym, żeby się tutaj rozwijały i żeby ta produkcja rosła. Traktuję to jako bardzo dobry początek” – dodał.

Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca Rady Nadzorczej Stoczni Szczecińskiej, zaznaczyła, że nowe urządzenie zostało kupione przez spółkę z własnych, wypracowanych środków, bez żadnych dotacji, na zasadzie leasingu.

Będzie wykorzystywane do kontynuacji kontraktu z niemiecką firmą, czyli produkcji elementów morsko-rzecznych statków pasażerskich, a w przyszłości również przy budowie promów.

Parametry techniczne Cometto SYT6/4_40T

– dwie klimatyzowane kabiny kierowcy

– zdalne sterowanie radiowe

– system wyświetlania środka ciężkości (COG)

– kąt skrętu +/-1300

– ładowność 400 ton,

– wymiary platformy  6 m x 16 m

– wysokość transportowa 1,9 m

– zakres unoszenia platformy 1,6 m do 2,3 m

– transporter posiada 6 osi skrętnych, na każdej z osi po osiem kół

– promień skrętu: 9,9 m

– możliwość jazdy bokiem

– silnik SCANIA o mocy 405 kW

– masa własna 76 ton.

Podpis  ER