Pływający terminal LNG / Portal Stoczniowy

Spółka Klaipedos Nafta, która jest operatorem pływającego terminala LNG w porcie w litewskiej Kłajpedzie, poinformowała, że w kwietniu nastąpił wzrost wolumenu zregazyfikowanego skroplonego gazu ziemnego.

Według litewskiej spółki w kwietniu w terminalu LNG w Kłajpedzie zregazyfikowano o 28,3 proc. więcej skroplonego gazu w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W przeliczeniu na kilowatogodziny w ubiegłym miesiącu firma Klaipedos Nafta zregazyfikowała i przeładowała 1,57 TWh gazu ziemnego. Rok temu wolumen ten wyniósł 1,15 TWh.

W komunikacie litewskiej firmy czytamy, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku pływający terminal LNG w Kłajpedzie zregazyfikował i przeładował 2,21 TWh gazu. Rok temu było to 2,25 TWh.

Może Cię zainteresować:

W Gdańsku powstanie pływający terminal LNG o rocznej przepustowości 4 mld m sześc.

W Gdańsku powstanie pływający terminal LNG o rocznej przepustowości 4 mld m sześc.

Spółka Klaipedos Nafta, która jest operatorem pływającego terminala LNG w porcie w litewskiej Kłajpedzie, poinformowała, że w kwietniu nastąpił wzrost wolumenu zregazyfikowanego skroplonego gazu ziemnego. Czytaj dalej

Siłą rzeczy rosną więc również wyniki finansowe spółki Klaipedos Nafta w segmencie LNG. W okresie styczeń-kwiecień 2019 roku na konta firmy z tytułu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego wpłynęło 7,7 mln euro. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy spółka zainkasowała 5,3 mln euro z LNG, jest to wzrost na poziomie 27,8 proc. W sumie zaś od początku roku do końca kwietnie tego roku przychody terminala LNG wyniosły 30,6 mln euro i są o ponad 39 proc. wyższe niż przed rokiem. Pierwsze cztery miesiące 2018 roku przyniosły terminalowi wpływy wynoszące 22 mln euro.

Pływający terminal LNG został uruchomiony w 2014 roku. Obsługuje go zbudowana przez koreański przemysł stoczniowy specjalistyczna jednostka FSRU Independence, która kosztowała 330 mln dolarów. Statek ma 290 m długości i 50 m szerokości. Jego zbiorniki kriogeniczne mogą pomieścić 170 tys. m sześc. skroplonego gazu. Według oficjalnych informacji moce regazyfikacyjne pływającego terminala w Kłajpedzie wynoszą 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Podpis: tz