Czterech podchorążych z II roku Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło akcję czytania dzieciom książki. Wybór padł na „Podróże Misia Wojtka” autorstwa Artura Guzickiego. To nieprzypadkowa pozycja, gdyż studentom wojskowym przyświeca również cel promowania patriotyzmu wśród najmłodszych. Ze względu na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne czytana bajka jest nagrywana, a następnie udostępniana przez łącze internetowe dla przedszkoli.

Do tej pory podchorążowie nagrali 7 odcinków, a całość będzie zawierała ich 11. Chcą w ten sposób umilić dzieciom czas w trudnym okresie pandemii, a także popularyzować ideę czytania książek oraz przekazać ważne wartości. To także skuteczna metoda wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz budowania kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

Podchorążowie wysłali zaproszenia do 4 przedszkoli, ale planują również do kolejnych. W liście skierowanym przez studentów wojskowych do placówek możemy przeczytać: „Podróże Misia Wojtka” Artura Guzickiego to historia o podróży sławnego niedźwiadka w przeszłość – do czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Miś Wojtek opowiada o swoich przygodach, kolegach z armii, podróżach do różnych miejsc oraz przede wszystkim – o ważnych dla Polski wydarzeniach. Jako podchorążowie mamy zaszczyt przedstawić tę pozycję najmłodszemu pokoleniu. Mamy nadzieję, że historia bohaterskiego okresu odradzania się naszej ojczyzny zafascynuje słuchaczy i sprawi, że będą chcieli ją poznawać jeszcze bardziej. Jako przyszli oficerowie Wojska Polskiego mamy nadzieję zasiać wśród najmłodszych nasiona patriotyzmu, które sami będą chcieli pielęgnować.

Natomiast wrażenia dzieci po obejrzeniu bajki czytanej przez podchorążych, oddają słowa Joanny Rutkowskiej dyrektor Przedszkola nr 8 w Toruniu: Filmy przygotowane przez podchorążych AMW w Gdyni, na których czytają książkę Artura Guzickiego „Podróże Misia Wojtka” przyczynią się do rozwijania postaw patriotycznych u dzieci, do kształtowania więzi z krajem ojczystym, jak również do zapoznania z historią Polski. Dzięki udziałowi w takim projekcie będziemy mogli kształtować odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywateli. Po obejrzeniu pierwszej serii filmów wyrażamy chęć dalszego uczestnictwa w projekcie. Czytana książka bardzo spodobała się dzieciom, które zainspirowane przygodami Misia Wojtka wykonały rysunki oraz rozbudziły w sobie chęć poznania historii własnego kraju.

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w czasie pandemii organizują bardzo dużo różnych akcji. Wszystko zaczęło się rok temu od produkcji przyłbic i maseczek ochronnych. Studenci wojskowi wspierali także Hospicjum „Bursztynowa Przystań”, placówki opiekuńczo-wychowawcze w Gdyni, organizowali akcje poszukiwania dawców szpiku, wsparli projekt „Wirtualny Bieg Poczty Polskiej”, regularnie biorą udział w akcja krwiodawstwa, oddając od początku pandemii ponad 200 litrów krwi. To tylko niektóre z inicjatyw organizowanych przez studentów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Teraz ukierunkowują swoje działania i pomysły, aby pomagać najmłodszym, nawet jeśli ma to tylko im umilić czas, który w pandemii jest niezwykle trudnym okresem dla wszystkich.

Źródło: AMW