Polska marka Emzi Boats od kilku lat działa na rynku sportowo-turystycznym jako producent  łodzi motorowych w segmencie premium. Zarząd spółki zdecydował o rozszerzeniu profilu swojej działalności o rynek łodzi specjalnych USVs. Efektem jest projekt drona wodnego pod nazwą Emzi Drone.

Obecne produkty tej firmy (łodzie pod marką Emzi Boats) otrzymały liczne nagrody oraz wyróżnienia w zakresie nautyki, rozwiązań technicznych, technologicznych oraz designu.

Projektowany Emzi Drone to bezzałogowa łódź motorowa, która może pracować autonomicznie lub może być wspierana przez systemy nadzoru znajdujące się na lądzie lub statku. Dzięki zastosowaniu systemu modułowego może być również sterowana przez osoby znajdujące się na pokładzie.

Emzi przekonuje, że funkcjonalność takiej jednostki jest nieograniczona. Przykładowe możliwości jej wykorzystania to nadzór obiektów na wodach terytorialnych np gazoporty, kontrola lub nadzór ruchu przygranicznego,  ostrzeganie przed niebezpieczeństwem jednostek pływających na danym akwenie,  wykrywanie zanieczyszczeń i skażeń wód, czy też nadzór akwenów zamkniętych podczas ćwiczeń marynarki wojennej. Może także służyć jako nosiciel różnego rodzaju sprzętu np. dron powietrzny.

W zależności od przeznaczenia możliwe jest wyposażenie jednostki w kamery termowizyjne i prowadzenie w ten sposób misji rozpoznawczych, obserwacji linii brzegowej w porze nocnej, wyposażenie jednostki w czujniki składu powietrza, co może być przydatne w przypadku zagrożenia chemicznego.

Po wdrożeniu wszystkich możliwości systemów sterowania jednostka może być oferowana jako produkt modułowy. Klient  w cenie podstawowej otrzyma jednostkę z wybranym systemem łączności i kontroli w zasięgu i poza zasięgiem wzroku (VLOS/BVLOS), a specjalistyczne wyposażenie będzie przygotowywane zgodnie ze specyfikacją zamawiającego.

Dane techniczne Emzi Drone:

  • długość 7,80 m
  • szerokość 2,44
  • waga od 2000 kg
  • prędkość maksymalna 51 knot
  • zbiornik od 200 litrów
  • komunikacja: 4G, RF i Sat Com oraz płynne przełączenie w obszarze działania
  • rodzaj zasilania – silnik diesel

Wiele krajów na całym świecie buduje łodzie bezzałogowe , których celem jest wykonywanie różnych misji. Chociaż ogólnie wykorzystuje się zaledwie kilkaset bezzałogowych statków morskich, zapotrzebowanie na drony wzrosło, podobnie jak potencjał wykorzystania ich w przyszłości.

Branża morska i marynarka wojenna wykorzystują drony powietrzne i podmorskie do patrolowania, rozpoznania i nadzoru.

Podpis:   ER