117 mln zł wyniósł zysk Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska w 2017 r. To pierwszy dodatni wynik finansowy tej grupy od pięciu lat.  

– Wynik bilansowy Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska za 2017 rok wynosi 117 mln zł – przekazał mediom zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki, cytowany przez Polską Agencję Prasową. – To pierwszy dodatni wynik po pięciu latach ujemnych wyników – podkreślił.

Brzezicki przekonywał w rozmowie z dziennikarzami, że dobry wynik finansowy oznacza wzrost zdolności inwestycyjnych Polskiej Żeglugi Morska. Przedsiębiorstwo regularnie i terminowo reguluje wszystkie płatności, a zyski reinwestuje w tonaż.

Brzezicki zauważył jednak, że choć globalny wynik finansowy Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska jest dodatni, wciąż się w niej spółki, które nie generują zysku.

– Z przykrością stwierdzam, że takim przedsiębiorstwem jest sama PŻM. Myślę, że to się zmieni pod koniec tego roku i będziemy już bardzo blisko profitu z tego względu, że ciągną nas jeszcze odprawy z tytułu programu dobrowolnych odejść pracowniczych, gdzie wypłaciliśmy wielomiesięczne zarobki osobom, które zgodziły się odejść. Jeszcze kilka mniejszych spółek również ma kłopoty z uzyskaniem rentowności, ale to się w powoli zmieni – powiedział Brzezicki, cytowany przez PAP.

Pytany o przyczyny tak dobrego wyniku finansowego Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska, Brzezicki podkreślił, że osiągnięcie 117 mln zł zysku to zasługa redukcji kosztów, wprowadzenie zmian w zarządzaniu posiadanym majątkiem oraz lepsze zarządzanie tonażem. Jak zauważył, na wypracowanie zysku wpływ miały też wyższe stawki, na co pozwoliła sytuacja rynkowa. 2017 r. był pod tym względem lepszy od 2016.

Polska Agencja Prasowa zauważa, że w PŻM przeprowadzono również program dobrowolnych odejść. Skorzystało z niego 50 osób pracujących na lądzie. W Polskiej Żegludze Morskiej obniżono też pensje, ale obyło się bez zwolnień.

Brzezicki przekazał dziennikarzom, że PŻM ma w planach budowę czterech nowych promów w ciągu najbliższych 8-10 lat. Podkreślił przy tym, że chce, aby nowe jednostki zbudowały polskie stocznie. Ponadto jeszcze w tym roku Polska Żegluga Morska chce odebrać cztery statki zamówione w chińskich spółkach.

Polska Żegluga Morska jest to jeden z największych armatorów w Europie. Jej wyłącznym właścicielem jest Skarb Państwa. PŻB dysponuje 55 statkami, w tym czterema promami. Do Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska należy 12 spółek: osiem krajowych oraz cztery zagraniczne. Zarząd komisaryczny został w PŻM wprowadzony w lutym ub.r. z powodu trudnej sytuacji armatora.

Podpis: łp