Pomorska Specjalna Strefa Ekoniczna / Portal Stoczniowy

Cztery nowe decyzje o wsparciu finansowym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydały władze Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE). Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł – poinformowała w piątek Monika Fabich z PSSE.

Do grona inwestorów PSSE dołączyła firma Unitest Marine Simulators.

“Jest to mikroprzedsiębiorstwo, które zostało światowym liderem w tworzeniu oprogramowania do szkoleń morskich i symulatorów siłowni, a także lider w stosowaniu technik wirtualnej rzeczywistości w symulatorach siłowni okrętowych. Jego produkty są instalowane w 52 krajach na całym świecie. W ramach decyzji o wsparciu firma utworzy i wyposaży nowy zakład w Gdyni na potrzeby prowadzonej działalności” – wyjaśniła główny specjalista ds. marketingu PSSE Monika Fabich.

Wsparcie otrzyma też Eco-Hand, firma specjalizująca się w produkcji nowoczesnych mebli tapicerowanych. Spółka planuje kupić kolejną halę produkcyjną.

Kolejnym beneficjentem środków w ramach Polskiej Strefy Inwestycji jest Novacode, jedna z największych drukarni etykiet w Polsce, która zainwestuje prawie 20 mln zł w rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kruszynie Krajeńskim (Kujawsko-pomorskie).

Wsparcie otrzymało także przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe “Fugazi” Bernadeta Lewicka-Dzięciołowska. Firma przeznaczy ponad milion złotych na zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, produkującego wyroby z drutu i blachy oraz profili stalowych w Napolu w gminie Kowalewo Pomorskie (Kujawsko-pomorskie).

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z podmiotów Polskiej Strefy Inwestycji, mającej systemowo wspierać przedsiębiorców. Spółka udziela pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego przyznawanego z tytułu wydatków kwalifikowanych na nową inwestycję, badania i rozwój lub 2-letnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji.

Dzięki wsparciu przedsiębiorcy mogą odzyskać koszty inwestycji poprzez niepłacenie podatku dochodowego w maksymalnej wysokości 35 proc. dla dużych przedsiębiorców, 45 proc. dla średnich oraz 55 proc. dla mikro i małych. O ulgę podatkową można ubiegać się niezależnie od wielkości firmy.

Źródło: PAP