W żadnym z kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem i nad jeziorami na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w poniedziałek rano zakwitów sinic i we wszystkich woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Informację dotyczącą aktualnego stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny  podał w poniedziałek rano na swojej stronie internetowej.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami – woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Latem w przybrzeżnych wodach Morza Bałtyckiego oraz w jeziorach pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się na powierzchni wody przenoszone przez wiatr oraz prądy wodne. W wypadku pojawienia się ich w pobliżu brzegu pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy pracujący na plażach na bieżąco podejmują decyzje o zakazie kąpieli w danym miejscu.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródła: PAP