PKP Polskie Linie Kolejowe rozpisały przetarg na modernizację stacji Gdynia Port. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ponad 900 mln zł, a na oferty przetargowe kolejowa spółka czeka do 20 czerwca br.

Rozpisany przetarg do element szerszego projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”. Dotyczy on prac budowlanych na stacji kolejowej Gdynia Port. „Inwestycja przewiduje gruntową przebudowę stacji kolejowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym wymianę nawierzchni kolejowej z podtorzem i odwodnieniem. Obejmuje ona łącznie teren 70 hektarów, 130 kilometrów torów kolejowych wraz z 355 rozjazdami i przejazdami kolejowo-drogowymi na odcinkach sześciu linii kolejowych”, podano w komunikacie.

Podmiot, który zostanie wybrany w przetargu, zainstaluje również urządzenia i systemy telekomunikacyjne oraz sieć trakcyjną wraz z zasileniem, a także zbuduje szereg obiektów inżynieryjnych i kadłubowych. Częścią inwestycji będzie budowa lokalnego centrum sterowania na stacji kolejowej Gdynia Port, które ma zapewnić sprawniejszy ruch pociągów. „W efekcie wzrośnie punktualność przejazdów i szybkość obsługi kolejowej terminali portali”, podkreślił Port Gdynia.

– Przebudowana i zmodernizowana Stacja Gdynia Port jest kluczowa dla funkcjonowania portu jak i dla bieżącej działalności przeładunkowej naszych klientów. Terminale kontenerowe zwiększają udział kolei w obsłudze ładunków skonteneryzowanych, Morski Terminal Masowy Gdynia aż w 70 procentach realizuje obsługę dzięki przewozom kolejowym. Inwestycja PKP PLK to także ważny projekt warunkujący powodzenie budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni – powiedział Adam Meller Prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdyni.

W komunikacie podano, że PKP PLK do 2020 r. zamierzają zrealizować program portowy, obejmujący porty morskie w Gdański, Gdyni, Szczecinie oraz Świnoujściu. W planach kolejowa spółka ma modernizacją Magistrali Węglowej na odcinki Chorzów Batory-Tarnowskie Góry-Zduńska Wola Karsznice, co ma usprawnić transport towarowy ze Śląska. PKP PLK planuje również warta 4 mld zł inwestycję na trasie Bydgoszcz-Trójmiasto.

Podpis: tz