Inaugurację tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdańsk zapoczątkował statek “Astoria”.

“Astoria” to pierwszy w tym roku statek wycieczkowy, który przypłynął do Portu Gdańsk. Jednostka ma 160 metrów długości, a na swoim pokładzie może pomieścić 500 pasażerów i 250 osób z załogi. Statek pływa pod portugalską banderą.

– Statki pasażerskie są coraz istotniejszym elementem portowego krajobrazu. Jest ich w naszym Porcie coraz więcej. Z zawinięć wycieczkowców korzyści płyną nie tylko do Portu, ale przede wszystkim do miasta i regionu. Według statystyk turysta schodzący na ląd zostawia ok. 80 euro, które przeznacza na gastronomię, atrakcje czy pamiątki – tłumaczy Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Po zacumowaniu statku, pasażerowie są w pełni obsługiwani na kolejnych etapach wycieczki. Dalej czekają przygotowane już autokary, które zawiozą ich do kolejnych pomorskich atrakcji (m.in. do centrum Gdańska lub do Malborka).

W tym roku Port Gdańsk ma pobić rekord pod względem ilości przyjętych statków. W ub.r. do portu zawinęły 64 jednostki, a w poprzednich latach jedynie do około 30 rocznie. W 2018 r. planowane są 74 jednostki.

Największą jednostką, która ma być awizowana, jest statek “Marina” (pod banderą Wysp Marshalla). “Marina” ma 239 metrów długości, a do Portu Gdańsk przypłynie 20 czerwca b.r. W porcie pojawią się także statki typu Viking Cruises (wszystkie 4 jednostki). Z kolei na zamknięcie sezonu przedstawiciele planują wizytę statku “Marco Polo” – jednostka o długości 176 metrów.

– Zainteresowanie Gdańskiem wśród zagranicznych turystów wciąż rośnie, dlatego przygotowujemy się do tworzenia infrastruktury, która pozwoli nam przyjmować wycieczkowce częściej. Chcemy, by do gdańskich nabrzeży zawijały jeszcze większe jednostki, dlatego w ramach Portu Centralnego przewidujemy budowę terminalu pasażerskiego – mówi Marcin Osowski, Wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury.

ad

Źródło: Port Gdańsk S.A.