Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.

Zagrożenie epidemiczne związane z epidemią koronawirusa drastycznie zmieniło zasady życia społecznego. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do podwyższonych obostrzeń sanitarnych i od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej solidarnie nosimy maski oraz staramy się jak najczęściej dezynfekować dłonie.

Spółka Port Service od początku pandemii aktywnie uczestniczy w ograniczaniu jej negatywnych skutków. Do gdańskiej spalarni trafiają odpady medyczne z placówek medycznych zajmujących się leczeniem pacjentów chorych na COIVD-19.

„Każdego dnia do naszego zakładu trafia kilkanaście ton zakaźnych odpadów medycznych” – mówi Wojciech Mendalka kierownik stacji termicznej obróbki odpadów Port Service. „Ich odbiór oraz transport odbywa się specjalnie wyposażonym pojazdem. Każdorazowo po wjeździe na teren zakładu kierowca poddaje ładunek procedurze pomiaru radioaktywności, a po zakończonym rozładunku przeprowadza kilkuetapową dokładną dezynfekcję” – dodaje.

Spółka Port Service zaangażowana jest w działalność centrum testowego COVID-19 drive-thru w Gdańsku  w którym pacjenci mają możliwość przebadania się bez wychodzenia z samochodu. Wymaz pobierany jest z nosa i gardzieli, a badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie. Działalność centrum pozwala osobom zaniepokojonym stanem swojego zdrowia na szybki i bezpieczny dostęp do diagnostyki medycznej oraz przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem.

„Jako partner gdańskiego centrum poboru prób na obecność COVID-19 zapewniamy bezpieczną utylizację odpadów, które tam powstają – mówi Alicja Nadarzyńska, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska Port Service. – Na terenie centrum znajdują się specjalistyczne pojemniki do magazynowania zakaźnych odpadów. Port Service zapewnia ich bezpłatny transport i unieszkodliwienie” – dodaje.

Działalność Port Service wpisuje się w obowiązujące uwarunkowania prawne związane z ochroną środowiska, które wymuszają gospodarowanie odpadami w obiegu zamkniętym i wykorzystywanie ich wartości energetycznej. 60% przetwarzanych przez Port Service odpadów pochodzi z zakładów przemysłowych województwa pomorskiego. Spółka współpracuje ze składowiskami odpadów komunalnych, unieszkodliwiając odpady, które ze względu na zagrożenia nie mogą być składowane oraz pomaga samorządom w likwidacji nielegalnych wysypisk i składowisk, aby nie dopuścić do skażenia środowiska przez nieuczciwie działających przedsiębiorców.

Źródło: Port Service