Foto. discoverwalks.com

W Portugalii, od 1 września weszły w życie znowelizowane regulacje dotyczące hipoteki morskiej oraz inne udogodnienia dla żeglugi.

Celem niedawnej nowelizacji ustawy o ustanowieniu Międzynarodowego Rejestru Statków na Maderze (MAR; ustawa 96/89), jest unowocześnienie portugalskich przepisów dotyczących hipoteki morskiej dla statków handlowych objętych tym rejestrem. Ponadto wszystkie, wymagane dokumenty mogą być wydawane w formie elektronicznej. A w celu usprawnienia przepływu informacji w administracji, przy Urzędzie Morskim Madery (DGRM) powstanie tak zwana Morska Grupa Wsparcia. Grupa ta będzie składać się z profesjonalistów z branży transportu morskiego i ma ułatwić komunikację między armatorami a administracją bandery.

Albrecht Gundermann, honorowy członek zarządu Europejskiego Międzynarodowego Związku Armatorów Portugalii (EISAP) oświadczył: “Ostatnia nowelizacja prawa jest ważnym kamieniem milowym dla Międzynarodowego Rejestru Statków na Maderze (MAR). Dzięki temu portugalska ustawa o hipotece morskiej stanie się jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dobre przepisy dotyczące hipoteki morskiej są ważnym warunkiem finansowania statków, a także dla rejestracji i eksploatacji statków podlegających portugalskiej morskiej jurysdykcji.

Ponadto nowe, zoptymalizowane wymogi i procedury administracyjne zwiększą atrakcyjność rejestru. Co doprowadzi to do dalszego wzrostu ilości i satysfakcji klientów MAR. Nowo utworzona Grupa Wsparcia Morskiego przyczyni się do stałego i konsekwentnego zapewnienia bezpieczeństwa na morzu.”

Źródło: EISAP