nord stream 2 / portal stoczniowy

30 kwietnia specjalistyczny statek inżynieryjny Solitaire rozpoczął układanie pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 na rosyjskich wodach Morza Bałtyckiego. W sumie będzie przez tę cześć akwenu będzie biegło ok. 114 kilometrów rur gazociągu.

Mierzący 300 m długości i 41 m szerokości statek Solitaire należy do największych jednostek na świecie. Jest on własnością firmy Allseas, która specjalizuje się w budowie gazociągów. Do tej spółki należy też jeszcze większa – 382 m w pełnej długości i 124 m szerokości – jednostka Pioneering Spirit, która również jest zaangażowana w budowę gazociągu Nord Stream 2. Sama firma Allseas zresztą w zasadzie stale współpracuje z rosyjskim Gazpromem. Ostatnio właśnie Pioneering Spirit został wykorzystany do budowy gazociągu Turk Stream przez Morze Czarne. Zresztą w chwili obecnej Pioneering Spirit kładzie rury w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Teraz spółka Nord Stream 2 AG podała, że jednostka Solitaire przez siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę układa rury na rosyjskim Morzu Bałtyckim. Na pokładzie statku pracuje 420 osób. Spółka budująca gazociąg poinformowała w komunikacie, że do budowy gazociągu wykorzystywane są 12-metrowe elementy stalowych rur powleczonych betonem. Każdy z takich elementów waży ok. 24 ton. Elementy te są dostarczane na morze z centrum logistycznego, które znajduje się w fińskiej miejscowości Kotka, położonej nad północnym Bałtykiem. W sumie przez rosyjskie Morze Bałtyckie pobiegnie ok. 114-kilometrowy odcinek gazociągu.

Spółka Nord Stream 2 AG zapewnia w opublikowanym komunikacie, że prace budowlane „przebiegają dobrze i zgodnie z planami”. Dotyczy to robót realizowanych na terenach rosyjskich i niemieckich, gdzie znajdują się punkty wejścia i wyjścia przyszłego gazociągu do oraz z morza. Firma podała też, że zbudowano już ponad 1100 km gazociągu Nord Stream 2.

Podpis: am