Foto. Piotr Leoniak

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.

Premier odwiedzając zakłady Mesko podkreślił, że ważne jest, by jak największa część produkcji zbrojeniowej odbywała się w Polsce oraz żeby nasz kraj rozwijał nowoczesne technologie w tym zakresie. Zapewnił, że zrozumienie dla odtwarzania zdolności produkcyjnych polskich zakładów zbrojeniowych mają nie tylko dowódcy wojskowi, ale też zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzeja Duda.

“To są miejsca pracy. W ramach przemysłu zbrojeniowego niektóre państwa tworzą bardzo dużo nowych miejsc pracy, a niektóre technologie powstają na styku pomiędzy technologiami zbrojeniowymi a cywilnymi – są to technologie podwójnego użytku. My również rozwijamy różne technologie, które będziemy mogli spożytkować (też) dla dobra przemysłu cywilnego” – powiedział premier.

Jako przykład takich technologii wymienił elektronikę i informatykę. “Dlatego modernizujemy takie zakłady jak ten, w kierunku coraz większego zastosowania coraz nowocześniejszego sprzętu, maszyn, technologii, elektroniki i informatyki. To jest proces, który będzie musiał trwać” – stwierdził.

Premier zapewnił też, że Polska jest na bardzo dobrej drodze do dalszej modernizacji polskiej armii, co jest doceniane w NATO.

Źródło: PAP