Fot. PKN Orlen

PKN Orlen zakłada, że do wydzielenia rafinerii w Gdańsku dojdzie w ciągu najbliższych miesięcy, natomiast jeszcze w tym kwartale planuje ogłosić ostateczną strukturę transakcji, poinformował ISBnews prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

“Jednym z elementów wdrożenia środków zaradczych jest przygotowanie rafinerii, która będzie funkcjonowała w formule rafinerii processingowej. Ze względu na fakt, iż aktywa rafineryjne w Grupie Lotos są rozłożone w różnych podmiotach, niezbędne jest ich skoncentrowanie w jednej spółce, do której docelowo wejdzie partner. Trwają prace w zakresie wydzielenia, ale należy mieć na uwadze, że jest to skomplikowany proces, jakiego w Polsce jeszcze nikt nie prowadził. Do wydzielenia rafinerii dojdzie w momencie, kiedy będziemy pewni, że od strony operacyjnej wszystko jest poukładane jak należy. Zakładamy, że nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.

Zaznaczył, że koncern wciąż rozmawia z kilkoma partnerami w sprawie warunków zaradczych Komisji Europejskiej dotyczących konsolidacji z Grupą Lotos.

“Wszystko sprowadza się do warunków, jakie zostaną zaproponowane przez potencjalnych inwestorów. Będziemy brać pod uwagę nie tylko parametry finansowe, ale również perspektywy rozwoju, jakie będą możliwe z danym partnerem na innych rynkach i obszarach działalności nie objętych środkami zaradczymi. Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem wymiany aktywów” – dodał prezes.

Jak zapowiedział, jednym z kluczowych elementów całego procesu będzie ogłoszenie struktury transakcji.

“Chodzi o przedstawienie docelowego modelu finansowego transakcji. Dołożymy starań, żeby to nastąpiło jeszcze w tym kwartale” – podkreślił.

Według niego, końcową odsłoną procesu będzie ogłoszenie partnera w warunkach zaradczych, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

“Na pewno nie będzie to partner z Rosji, ani bezpośrednio, ani pośrednio powiązany” – zapewnił Obajtek.

Szef PKN Orlen potwierdził, że ma nadzieję na przeprowadzenie procesu do końca 2021 roku.

“Widzę na podstawie dotychczasowych rozmów z potencjalnymi partnerami, że jest duża szansa na uzyskanie tego, co chcemy osiągnąć. Nie stać nas na żaden błąd, żadną wpadkę, bo ten proces będzie oceniany jeszcze przez długie lata, także w wymiarze politycznym, dlatego musi zostać przeprowadzony wzorcowo” – podsumował prezes.

Źródło: