Prezydent Andrzej Duda / Portal Stoczniowy

Fot. Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem tegoroczną edycję targów Balt Military Expo w Gdańsku. W imprezie, która trwa jeszcze dziś, bierze udział ponad 140 wystawców z 15 państw świata. Prezydent wystosował list do uczestników targów, który w jego imieniu pierwszego dnia wydarzenia, w poniedziałek, odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Balt Military Expo to jedyne targi w Polsce, które koncentrują się na sprzęcie i uzbrojeniu dla marynarki wojennej, stąd też prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników imprezy szczególną uwagę poświęcił modernizacji floty wojennej.

Prezydent Andrzej Duda o polskim przemyśle obronnym

Prezydent zaznaczył w liście, że polski przemysł obronny stanowi zaplecze techniczne wojska oraz istotny element potencjału obronnego państwa. Andrzej Duda napisał do uczestników targów, że „jest ogromnie ważne, by w modernizowaniu polskiej armii korzystać z możliwości, jakie oferują polskie przedsiębiorstwa”. W opinii prezydenta znaczna część polskich firm obronnych jest w stanie sprostać oczekiwaniom sił zbrojnych, a także „wyzwaniom wynikającym z przystąpienia Polski do otwartego europejskiego rynku uzbrojenia oraz rosnącej konkurencji w przestrzeni międzynarodowej”. Andrzej Duda podkreślił, że obowiązkiem elity rządzących Polską „jest wspieranie i nakreślenie perspektyw rozwoju przemysłu obronnego”.

Marynarka wojenna czeka na modernizację

Prezydent zwrócił uwagę, że Marynarka Wojenna ze „szczególną nadzieją” oraz „uzasadnioną niecierpliwością” oczekuje na wzmocnienie swojego potencjału oraz konkretne efekty modernizacji technicznej. Andrzej Duda zaznaczył w liście do uczestników Balt Military Expo, że jubileusz 100-lecia powstania marynarki wojennej oraz bieżące potrzeby obronne Polski „obligują na, by na te oczekiwania adekwatnie i w miarę istniejących możliwości odpowiedzieć”. „Jestem przekonany, że znaczna liczba polskich przedsiębiorstw, w tym również w kooperacji z właściwymi sobie firmami zagranicznymi, może mieć istotny udział w realizacji tego zadania”, napisał prezydent Andrzej Duda.

O modernizacji marynarki wojennej prezydent mówił również kilka dni temu, podczas obchodów święta marynarki wojennej. Andrzej Duda zaznaczył wówczas, że infrastruktura marynarki wojennej wymaga modernizacji.

Prezydent: marynarce potrzebna jest ciągłość

– Mam, jako zwierzchnik sił zbrojnych, świadomość, że marynarce wojennej potrzebna jest ciągłość, nie tylko w tym znaczeniu, że ma bohaterskich żołnierzy, marynarzy, że ma oddanych cywilnych pracowników, że są wspaniałe rodziny związane z polskim morzem służące Polsce na morzu od pokoleń. Ta ciągłość jest i będzie – podkreślił prezydent w swoim przemówieniu wygłoszonym 24 czerwca br. w Gdyni.

– To dzieło musi zostać zrealizowane – mówił też.

– Mamy absolutnie szczerą wolę, aby plan modernizacji polskiej marynarki zrealizować, abyście państwo mieli wyposażenie nowoczesne, bezpieczne, abyście nie tylko swoim męstwem, ale także uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, bronić wód terytorialnych Rzeczypospolitej, naszych granic i mogli wykonywać misję niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze – powiedział prezydent. – Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować – dodał Andrzej Duda.

Podpis: AM/KPRP